Polise ‘terör’ eğitimi

Polise ‘terör’ eğitimi

Adana’da olası terör olaylarına karşı daha aktif mücadele edilebilmesi için polise, ‘şüpheli kişi ve araç durdurma, arama, güvenli müdahale eğitimi’ verildi. Bu kapsamda Adana Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 250 polis, önce aramaların hukuki boyutu, adli ve önleme aramalarının kapsamının yanı sıra risk analizi konusunda teorik bilgi aldı, ardından da sahaya çıkıp, şüpheli kişi ve araçların nasıl durdurulup aranacağı, alınacak güvenlik önlemi ve gözaltı konusunda uygulamalı bir eğitim aldı. Gerçeğini aratmayan tatbikatta da bilgiler sınandı. 

Adana’da polisin, olası terör olaylarına karşı daha aktif mücadele edebilmesi noktasında; ‘şüpheli kişi ve araç durdurma, arama, güvenli müdahale eğitimi’ verildi. 250 polis, önce risk analizi, aramaların hukuki boyutu, adli ve önleme aramaları konusunda teorik bilgi aldı; ardından da sahaya çıkıp şüpheli kişi ve araçların nasıl durdurulup aranacağı, güvenlik önlemi ve gözaltı konusunda uygulamalı eğitim aldı. Gerçeğini aratmayan tatbikatta ekipler, terör örgütlerine de gözdağı verdi.

AKTİF MÜCADELE
Adana Emniyet Müdürü Doğan İnci, Adana’da olası bir terör ve asayiş olaylarına karşı, ekibinin daha aktif bir mücadele ortaya koyması için kolları sıvadı. Bu kapsamda Adana Emniyet Müdürlüğü bünyesinde yer alan ve kent genelinde farklı bölgelerdeki uygulama noktalarında görev yapan 250 polise gruplar halinde; ‘şüpheli kişi ve araç durdurma, arama, güvenli müdahale eğitimi’ verildi.

ÖNCE TEORİK 
Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda önce polislere; aramaların hukuki boyutu, adli ve önleme aramalarının kapsamı, aramalarda risk analizi, şüpheli kişi ve araçların tespiti gibi konularda teorik eğitim verildi; sonrasında da sahada şüpheli kişi ve araçların nasıl durdurulup, onlara nasıl bir yaklaşım sergileneceği, zanlıları araçtan nasıl indirilip kelepçeleneceği, araç aramaları ve uyulacak prosedürler uygulamalı olarak gösterildi.

GERÇEĞİNİ ARATMADI
Tüm bu eğitimlerin ardından, gerçeğini aratmayan bir tatbikat da gerçekleştirildi. Senaryo gereği önce bir kontrol noktası oluşturuldu, ardından da içinde şüphelilerin bulunduğu bir araç durdurulup, zanlılar araçtan indirilip gözaltına alındı, ardından da söz konusu otomobilde kapsamlı bir arama gerçekleştirildi. Bir başka senaryoya göre de uygulama noktasından kaçmaya çalışan bir aracın nasıl durdurulacağı canlandırıldı. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER