‘Arıcılığı geliştireceğiz’

‘Arıcılığı geliştireceğiz’

Proje Koordinatörü Şükrü Gedik, amaçlarının bal üretimiyle birlikte katma değeri yüksek olan arısütü, polen, propolis ve arı zehiri üretimini yaygınlaştırmak olduğunu söyledi.

Toros Kadın İnisiyatifi, İstihdam, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi tarafından, Sarıçam Belediyesi, Kızılay Adana Toplum Merkezi, Adana Arıcılar Birliği ve Sarıçam İlçe Tarım Müdürlüğü işbirliğiyle verilen arıcılık kursu son gün saha eğitimiyle tamamlandı. Kursiyerler arıcılık konusunda verimli eğitimden geçtiler. Toros Kadın Kooperatifi ve Arıcılık Kursu Proje Koordinatörü Şükrü Gedik  “Proje kapsamında Kızılay tarafından 200 arılı kovan hibe edildi. Bu arılardan arı ürünleri üreteceğiz. Bu kursumuzda, yarısı geçici koruma altındaki göçmenler, yarısı Türk Vatandaşlarımız olmak üzere 72 kursiyere uygulamalı arıcılık eğitimi verdik. Önümüzdeki dönemde arısütü üretimiyle ilgili bir eğitim vereceğiz.” dedi.

‘Ekonomiye katkı’
Adana’da ağırlıklı olarak bal üretimi yapıldığını dile getiren Şükrü Gedik, Adana’nın bal üretiminde Türkiye’de üçüncü sırada olduğunu kaydetti. Amaçlarının bal üretimiyle birlikte katma değeri yüksek olan arısütü, polen, propolis ve arı zehiri üretimini yaygınlaştırmak olduğunu dile getiren Gedik, “İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde de anladık ki bağışıklık sistemimizin güçlü olması her türlü hastalıkta vücudumuzun daha dirençli olmasını sağlıyor. Katma değeri çok yüksek arı ürünlerinin neredeyse iyi gelmediği hiç bir rahatsızlık yok. Arıcılarımızı bu değerli gıda maddelerinin üretimini arttırmaya yönlendirebilirsek hem vatandaşlarımızın ekonomilerine, hem de ülke ekonomisine katkı sağlamış olacağız. Arıcılık konusunda Dünyada ikinci sırada olan ülkemiz ihracatta da hak ettiği yere gelmesi için kurslarımızı daha da geliştirip arıcılarımıza en sağlıklı, en kaliteli balı, arısütünü, propolisi, içinde katkı maddesi olmadan nasıl elde edecekleri konusunda eğiteceğiz. Adana’mızı, özellikle Sarıçam’ımızı arıcılık konusunda geliştirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” diye konuştu

Sağlıklı yaşamın sırrı
 Kurs eğitmeni Adana Arı Yetiştiricileri Birliği Tarım Danışmanı Mehmet Fatih Güntürk de “Biz burada kursiyerlerimize arıyı anlattık, tanıttık; ayrıca arıcılığın yapılabilir bir meslek ya da ek gelir getiren bir iş olduğunu anlattık. Arıcılarımızı bu yöne doğru kaydırabilirsek çok iyi sonuçlar, kazançlar elde etmelerini sağlayacağız. Kraliçe arı sadece arı sütüyle beslenir. Bir arının ömrü 45 günle üç ay arasındayken kraliçe arının ömrü 7 yıldır ve bunun tek sebebi arısütüdür. Arısütü üretiminin yapılabilirliğini bu kursta gösterdik. Arıcılarımız arısütü üretmekten korkmasın gelir olarak çok kazançlı ve pazarı olan bir ürün.” şeklinde konuştu.

‘Destek olacağız’
Adana Arıcılar Birliği Başkan Yardımcısı Adem Demiralp de “Ben yaklaşık 25 yıldır arıcılık yaptığım halde arısütü ve propolis üzerine fazla bir çalışma yapmadım bu proje kapsamında uygulamaya başlayacağım. Arıcılarımıza kurslar vererek onları da uygulamaya dahil ederek bölgemizde artı değer katmaya destek olacağız. Ülkemiz üretimde ikinci sırada olmasına rağmen yurt dışına gerektiği kadar ihraç edemiyoruz. Yetkililerden bu konuda destek istiyoruz. Dünya da bal ve diğer arı ürünleri üretimi konusunda neden bir numara olmayalım.” açıklamasını yaptı.  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER