‘FİYATLAR DÜŞMÜYOR’

‘FİYATLAR DÜŞMÜYOR’

 Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi ve değer kazanmasının emekçilerin cebini yaktığını kaydetti. Türkiye'de üst üste gelen zamların sebebi olarak dolar kurunun gösterildiğini ifade eden Balık, “Dolar kuru arttıkça pazarda-çarşıda fiyatlar artmakta ancak dolar kuru düştükçe fiyatlar bir türlü düşmemektedir. İktidar dövizin yükselmesinden tamamen bağımsız bir zam politikası izlemekte. Yani Türkiye'de fiyatlar her zaman yukarı yönde hareket etmekte ve hiçbir indirim yaşanmamakta. Krizi derinleştiren, ekonomik-mali açmazları büyüten, uzun vadeli kalkınma planlamayan, kamucu politikaları terk eden, istihdamı, işsizliği öncelemeyen, sağlam ve sürdürülebilir kamu hizmeti sunmaya bir iktidar doları 8,65 TL’den 6,95’e düşürse de hayat pahalılığına çözüm olamaz.”

‘İndirime giren bir şey yok’
Döviz fiyatları düşmesine karşılık vatandaşların hayatında ucuzlayan ve indirime giren hiçbir şeyin olmadığını belirten Balık, “Oysa döviz yükselmiş olsaydı, aynı mallara ve ihtiyaçlara zam üstüne zam binecekti. Ülkemizde dolar düşse de hayatımızda ucuzlayan hiçbir şey olmayacaktır. Ülkemiz dünyanın en yüksek cari açığını veren ekonomisine sahiptir.  Bu duruma özel sektör, bankalar ve devlet borçları neden olmaktadır. Bu borçlar emekçilerin vergilerinden ödenmektedir. Döviz kurundaki hareketlilik bir yana, enflasyon ve işsizlik tırmanışını sürdürmektedir.  Ülkemizde salgın ve ekonomik kriz koşulları büyüyerek devam etmekte. Ekonomik sorunlar altında ezilen milyonlarca emekçi, acilen çözüm beklemekte. TL’nin dolar karşısında değer kazanması ve kayıp yaşaması emekçilerini cebini yakmaya devam edecektir.” açıklamasını yaptı.  
 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER