‘Konteyner Limanı Karataş’a Kurulsun’

‘Konteyner Limanı Karataş’a Kurulsun’

 7 sivil toplum kuruluşu tarafından oluşturulan 5 Ocak Platformu, Karataş Belediyesi ve Adana Karataş ve Yumurtalık İlçeleri Turizmi Geliştirme Alt Yapı Hizmet Birliği Başkanı Necip Topuz ile birlikte basın açıklaması gerçekleştirerek, “Ana Konteyner Limanının” Karataş’ta yapılmasını istedi.

‘NEFES ALDIRACAK’
5 Ocak Platform Başkanı Ömer Faruk Bostancı, Doğu Akdeniz Bölgesi’nin Türkiye’nin dış ticaretinin önemli durakları sayılan Mersin MIP, İskenderun Limakport ve Assanport üç konteyner limanına sahip olduğunu kaydetti. Bölgenin merkezi konumunda olan sanayi kentti Adana’nın konteynerle gerçekleştirdiği dış ticareti için ağırlıklı olarak bu limanları kullandığını belirten Bostancı, “Doğu Akdeniz’e yapılması planlanan Ana Konteyner Limanı için Mersin’in seçilmesi durumunda Adana’nın üreticisi 90 km, Hatay’ın seçilmesi durumunda yaklaşık 130 km. mesafe kat etmek zorunda kalacak. Zaman ve taşımacılık maliyeti göz önüne alındığında 50 km. uzaklıktaki Karataş ilçesinin yeni konteyner limanı, eski günlerini arayan Adana ekonomisine nefes aldıracaktır.” dedi. 

‘EN KRİTİK SORUN’
Pandemi koşulları, iklim değişikliği ve kuraklığın tehdit ettiği güvenilir gıda arzının küresel çapta pandemiden sonraki en kritik bir sorun olarak ön görüldüğünü vurgulayan Ömer Faruk Bostancı
“Bu nedenle, tarım ve gıda politikaları stratejik olarak değerlendiriliyor. Adnan’ının verimli toprak, uygun iklim gibi avantajlarını doğru değerlendirmek istiyorsak; Son kurulum aşamasına gelinen Tarıma Dayalı İhtisas OSB, Su Ürünleri Yetiştiriciliği OSB ve Gıda İhtisas OSB gibi yatırımları otoban ve tren yollarıyla Karataş ilçesinde yeni kurulacak olan bir Adana Konteyner Limanı’na bağlantılı hale getirilmesi gereklidir. Adana şehrinde yaşayan herkesi, kendi çocukların geleceği için Adana menfaatlerine sahip çıkmaya ve şehrimiz için taş üstüne taş koyacak her projenin her çabanın arkasında durmaya davet ediyoruz. Bu Adana için faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar için bir tercih değil bir görevdir.” diye konuştu.

‘FIRSAT OLUŞTURACAK’
Karataş Belediyesi ve Adana Karataş ve Yumurtalık İlçeleri Turizmi Geliştirme Alt Yapı Hizmet Birliği Başkanı Necip Topuz ise toplantıda yaptığı açıklamada, “Adananın günden güne daralan ekonomisine katkı sağlayacağına inandığımız Ana Konteyner Limanı ile ilgili Karataş’ın tercih edilmesi bölgeye olduğu kadar Adana’mıza da büyük bir fırsat oluşturacaktır.” şeklinde konuştu.
Karataş’ta bu limanın kurulması halinde Adana ekonomisine önemli katkı sağlayacağını hatırlatan Topuz, şunları kaydetti: “Karataş’ta sadece konteyner limanı değil; deniz ticaretini arttırılmasında, turizm ve marina limanının bölgeye uygunluğu değerlendirilerek çalışmaların yapılacağına inancımız tamdır. Bu noktada ulaştırma bakanlığına gerekli başvurularımızı yaptık. En kısa sürede bu projelerin Karataş ve Adana için düşünülmesini ümit ediyoruz.”   


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER