SORUNLAR İLETİLDİ

SORUNLAR İLETİLDİ

TOBB’un ev sahipliğinde düzenlenen ‘Türkiye Ekonomi Şurası’na Akdeniz bölgesindeki oda borsaların temsilcisi olarak video konferans aracılığı ile katılan Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, bölgenin sorun ve taleplerini şura vesilesi ile Cumhurbaşkanına ve ilgili bakanlara iletti.

Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Antalya, Burdur, Isparta il-ilçe oda- borsalarla yaptıkları istişare sonucunda ortaya çıkan birçok sorun ve talepleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiklerini belirten ATB Başkanı Şahin Bilgiç, “Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımızla bire bir görüşme fırsatını yakaladığımız için bölgemiz oda borsaları adına memnunuz. Pandemi sürecinin ekonomimize olumsuz etkilerinin devam ettiği bu dönemde Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bu şuranın yapılmasını çok önemli buluyorum. Ayrıca büyük özveriyle bizlerin sorunlarına gece gündüz demeden çözüm bulan TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na da şükranlarımı sunuyorum. İlettiğimiz konular sonrasında Cumhurbaşkanımızın gösterdiği hassasiyet ve hâkimiyet, biz iş insanları için son derece önemliydi.” diye konuştu.

‘TALİMAT VERDİM’

ATB Başkanı Şahin Bilgiç ile diyaloga geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayvancılıktaki sıkıntıları bildiğini söyleyerek “Yem fiyatları artışları takip ediyorum. Çözümü için bakanlığa talimat verip bunlara çözüm bulmalarını istedim.” diyerek, Çukurova Havaalanının biran önce bitmesi içinde çalışma yapıldığını belirtti.

İŞTE SORUN VE TALEPLER

ATB Başkanı Şahin Bilgiç, Ekonomi Şurasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilettikleri 24 maddeyi şu şekilde sıraladı: “Turizm sektörü bu sene yüzde 80 daralmıştır. Konaklama başta olmak üzere, turizme destek sağlayan diğer sektörlerin de dikkate alınarak gerekli finansal destek sağlanmalı. Adana Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, kıyı kanununda yapılacak bir düzenleme ile yatırıma hazır hale getirilmeli. Mersin Ana Konteyner Limanı Projesi bir an önce hayata geçirilmeli. Bölgemizde bulunan zengin krom yataklarının işletilerek paslanmaz çeliğe dönüştürülmesi için desteklere ihtiyacımız bulunmakta. İç Anadolu’ya açılan kapımız olan Kozan-Mansurlu-Kayseri yol hattı ve Mersin-Antalya yolu bir an önce bitirilmeli. Tarımsal sulama ile ilgili yapılan çalışmalar hızlandırılmalı. Çukurova topraklarının kapalı devre basınçlı sulama sistemi ile bir an önce buluşturulmasını arzu ediyoruz. Zorunlu istihdam ve hizmet tarifeleri işletmelerin rekabet güçleri üzerinde olumsuz etki yapmakta. Özellikle KOBİ’leri olumsuz etkileyen bu uygulamalar kaldırılmalı. Organize Sanayi, Serbest Bölgeler, Endüstri Bölgelerinin genişleme alanlarına engel olan Zeytin Koruma Kanunu, genişlemeye izin verecek şekilde yeniden düzenlenmeli. Organize Sanayi Bölgelerinde uygulanan Emlak Vergisi Muafiyeti bu bölgeler dışında üretim yapan sanayicilere de uygulanmalı. Tarım ürünlerinin havayolu ile taşımacılığında kargo bedeli yüksek olduğu için ihracatımız olumsuz etkilenmekte. Havayolu şirketlerince tarım ürünleri ihracatında birim başına kargo taşıma ücretlerinde indirim uygulanmalı. Antalya -Serik doğalgaz boru hattının Manavgat ve Side Turizm Bölgesine ulaştırılması sağlanmalı. Burdur - Manavgat - Antalya Hızlı Tren Hattı bir an önce faaliyete geçirilmeli. Pandemi nedeniyle ciroları olumsuz etkilenen işletmelerde; kredi, vergi, kira, istihdam destekleri 2021 yılı sonuna kadar devam ettirilmeli. Bölgemizde son 3 yılda fırtına, hortum ve dolu gibi doğa olayları normal seyrinin üzerinde ve yıkıcı bir şekilde gerçekleşmiştir. Doğal afetler nedeniyle zarar gören sera üreticilerine başta uzun vadeli krediler olmak üzere finansal destek sağlanmalı.”


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER