‘ANAYASAYA AYKIRIDIR’

‘ANAYASAYA AYKIRIDIR’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, ekonomik darboğazın yaşandığı,  enflasyon ve işsizlik rakamlarının tavan yaptığı dönemde AK Parti iktidarının “kıdem tazminatı, BES, emeklilik sistemi, iş güvencesi” gibi hassas meselelere el uzatılmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi. Balık, yaptığı yazılı açıklamada, “Dünya’da olduğu gibi kapitalizmin, emperyalizmin ihtiyaçlarını hayata geçirecek düzenlemeler Türkiye’de gerçekleştirmenin fırsatı BES’tir. Uluslararası sermayenin politikalarını barındıran BES uygulaması ile işçiler ve emekçiler çalışacak, hükümetin kazanı kaynayacak; sermaye tekelleşecek, zincirler oluşturulacak ve sermaye düzeni işleyecektir. Çalışanların gelirlerine zorla el koymanın bir diğer adı BES’tir. Demokratik, sosyal hukuk devletinde vatandaşlara zorla tasarrufa yönlendirilmesi hukuk devletinde kabul edilecek bir düzenleme olamaz.” iddiasında bulundu.

Türkiye’de hanelerin yüzde 65’inden fazlasının borçlu durumda olduğunu ifade eden Balık, ”Yurttaşların bankalara olan borcu 810 milyar TL’yi aşmıştır. Artan döviz kurları sürekli olarak hayat pahalılığını arttırmakta ve alım gücü her geçen gün düşmekte. Yoksulluk sınırı 10 bin TL’ye dayanmış, enflasyon çift hanelere demir atmış vaziyette. Bu durumda çalışanlara zorunlu BES uygulaması dayatılmakta, zorla tasarruf yapılması istenmekte. Kıt kanat geçinen emekçilere zorunlu tasarruf dayatması anayasaya aykırıdır. BES emeklilik sistemi değildir.” dedi. 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER