‘Engellilerin sorunları derinleşiyor’

‘Engellilerin sorunları derinleşiyor’

Adana Barosu Engelli Hakları Komisyonu Başkanı Av. Özlem Kara, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında; Pandemi sürecinde engelli bireylerin, yaşam,  sağlık, barınma ve eğitim gibi temel insan haklarına erişimlerine yönelik sorunlarının derinleştirdiğini ifade etti. 

Covid-19 ile mücadele amacıyla ve virüsten korunma konusunda, kullanılan bilgilendirme araçlarının engelli bireyler için kapsayıcı ve uygun nitelikte bulunmamasına dikkat çeken Özlem Kara,   olağanüstü dönemlerde, yaşamın olağan akışının gerçekleştirilen düzenleme ve alınacak tedbirlerle devam edebilmesi için özel planlamalar gerektirdiğini vurguladı. Kara, “Bilindiği üzere engelli bireyler de diğer bireyler gibi insan hak ve özgürlüklerine sahip olmalarına rağmen, bu haklarını kullanmak istediklerinde çeşitli engellerle karşılaşmakta. Temel insan haklarından yararlanmak engelli bireyler söz konusu olduğunda, ortaya çıkan çeşitli uygulamalar ile farklı muameleler, engelli bireylere yönelik ayrımcı sonuçlar doğurmakta.”dedi.  

‘Önceden öngörülmeli’
Pandemi gibi olağanüstü dönemler, yaşamın olağan akışının gerçekleştirilen düzenleme ve alınacak tedbirlerle devam edebilmesi için özel planlamalar gerektirdiğini dile getiren Özlem Kara, “Yaşanan deneyim ülkemizin de böylesi kriz dönemlerinde sürecin işleyişinde ortaya çıkacak sorunlarla baş edilebilmesi amacıyla önceden öngörülerek, ulusal ve yerel düzeyde hazırlanmış bir planlamanın mevcut olmadığını ortaya çıkarmıştır. Şüphesiz, olağanüstü dönemlerde dezavantajlı gruplar arasında bulunan ve özel gereksinimleri olan bireyler olan engelliler için bu bireylerin ihtiyaçlarına özel çeşitli düzenlemeler yapılmasını zorunlu kılmaktadır.” diye konuştu. 

‘Erişim hakkı sağlanmalı’
“Bu süreçte özellikle, erişim hakkına sahip olamamak engelli bireylerin güvenli bir şekilde izole edilemeyecek ve karantinaya alınamayacakları anlamı da taşımaktadır.” diyen Kara, şunları söyledi: Tüm bunlar aynı zamanda, engelli bireylerin, kamu hizmetlerine diğer bireylerle eşit biçimde yararlanamayacakları sonucunu doğurmakta. Ne var ki, Covid-19 sürecinde gerçekleştirilen izleme çalışmaları, Kamu İdaresi ve belediyeler tarafından,  alınan tedbirlerle, yapılan uygulamaların engelli bireyler için erişilebilir standartlarda olmadığını göstermekte. Engelli bireylerin ve engelli sivil toplum kuruluşlarının karar mekanizmalarına ve oluşturulan politikalara katılımlarının sağlanması, Covid-19 sürecinde özellikle, önemlidir.  Engelli bireylerin virüsle mücadele amacıyla, gerek Kamu İdaresi ve gerekse de belediyeler tarafından oluşturulan politika ve karar mekanizmalarına dahil edilmeleri yaşam, sağlık ve barınma gibi temel hakları doğrudan etkileyecek. Engelli bireylerin, bağımsız yaşayabilmeleri, kendileriyle ilgili kararlar alabilmeleri ve yukarıda yer verilen haklardan yararlanabilmeleri, tüm bu süreçlere aktif katılımları ile olanaklı olacak.”
  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER