MECLİSTEN KARALAR’A BORÇLANMA YETKİSİ

 MECLİSTEN KARALAR’A BORÇLANMA YETKİSİ

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde daha önce Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti ve MHP’li Meclis Üyeleri tarafından ret edilen 169 milyon liralık ‘borçlanma yetkisi’, Ekim ayı 2. oturumunda komisyonda geldiği gibi oybirliği ile geçti.

‘MECLİS ÖNEMLİ BİR KARAR ALMIŞTIR’

Adana Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı Meclis Toplantısı’nın 2. oturumu Başkan Zeydan Karalar’ın yönetiminde gerçekleşti. Oturumda daha önce AK Parti ve MHP’li üyelerin ‘hayır’ oyları ile reddedilen ‘şartlı’ borçlanma yetkisi teklifi bu kez 1. madde olarak gündeme alınarak, komisyondan geldiği gibi oybirliği ile kabul edildi. Karalar, “Meclis önemli bir karar almıştır. Adana halkı adına Meclis üyelerine teşekkür ediyorum.” dedi. Büyükşehir Belediyesi’ne borçlanma yetkisinin verilmiş olmasının önemli olduğunu ifade eden Karalar, “Bu borçlanma belediyelerin temliklerini geçmiş borçlarının bir bölümünü ödeyecek. Ama bütün sorunlar ortadan kalkmayacak. Bir nebze Belediyeyi rahatlatacak, inşallah. Biz de işimize bakacağız.” diye konuştu.

‘YILBAŞINDA AÇIK VERMEYEN BÜTÇE’

Mecliste bir diğer gündem maddesi olan ‘Stratejik Plan’ üzerinde yapılan eleştirilere cevap veren Karalar, şunları söyledi: “Stratejik Plan ilk kez Adana’daki bütün dinamiklerle birlikte hazırlandı. Yani Stratejik Planı dört bürokrat masada oturup hazırlamamıştır. Siz burada ne kadar konuşursanız konuşun; bütün Adana biliyor ki bu Adana’nın ekonomik şartları 6 ayda düzelmez. Evet, Adana 1; israf 0 yazdık. Onu da uyguluyoruz. Şükürler olsun ki geldiğimiz aylardaki açık 60 milyondu; biz bunu geçen ay itibariyle 18 milyona düşürdük. Yılbaşında açık vermeyen bir belediye bütçesi oluşturacağımızı burada söylemiştik. Gerçek israf budur. Elbette yaptıklarımızı halkımızla paylaşmak için dört tane afiş daha asacağız; asmaya da devam edeceğiz. Tatbikî memleketin faydasına ne kadar eksik kalmış iş varsa onu tamamlayacağız. Ama şimdi burada elinize vicdanınıza koyacaksınız. Bir tek Devlet Bahçeli Köprüsü’nün bitmesi için 585 milyon gerekiyor. Biz bunları tabi ki yapmak istiyoruz. Ama lafla peynir gemisi yürümez.”

‘BELEDİYENİN YÖNETİLMEYECEĞİNİ GÖRDÜK’

AK Parti Meclis Üyesi Vedat Gündoğan ise borçlanma yetkisinin Adana için hayırlı olmasını diledi. Borçlanma yetkisine neden ‘evet’ dediklerine yönelik açıklamalarda bulunan Gündoğan, şöyle devam etti: “Biz sokağa çıktığımızda işçi kardeşlerimizle karşı karşıya kalıyoruz. Belediyenin içerisinde işçi kardeşlerimiz bize her gün bu konuları soruyorlar. ‘Siz (borçlanma yetkisini) verseydiniz biz maaşımızı alırdık. Sizden dolayı maaşımızı alamadık’ gibi sözlere muhatap oluyoruz.  Bu bizi üzüyor. Mutlu bir Adana’yı hedeflerken mutsuz bireylerin kent sokaklarında olması; bu belediyeyi yönetmesi bizi gerçekten fazlası ile üzdüğünü ifade etmek istiyorum. Cumhur İttifakı’nın siyasi partileri MHP ve AK Parti olmazsa; siz onları yok sayarsanız bu belediyenin yönetilemeyeceğini gördük.”  

 

 

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER