‘Navigasyon’ isyanı

‘Navigasyon’ isyanı

Adana’da mahalle sakinlerinin ‘nagivasyon’ isyanı. Otobandan çıkıp, D-400 Karayolu’na ulaşmak isteyen TIR sürücüleri, navigasyon cihazının yönlendirmesiyle Acıdere Mahallesi’ne girip, 5 metrelik dar sokaklarda ilerleyip, manevra yapamayınca geri dönüp güzergah değiştirmek zorunda kalıyor. Elektrik direk ve tellerine zarar verip kesintilere neden olan araçlar, evlerin duvarlarına çarpıp yıkıyor. Yaşlı ve çocuklar evden dışarı çıkmaya korkarken, bu duruma isyan eden mahalle sakinleri koordinatların değiştirilmesini istiyor. 

ROTA: ACIDERE MAHALLESİ
Doğu ve Güneydoğu Anadolu kentlerinden getirdikleri çeşitli ürünleri, Adana’daki teslimat adreslerine ulaştırmak isteyen TIR sürücüleri, Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu’ndan, Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (AOSB) gişelerinden çıkıp, D-400 Karayolu’na ulaşmak için ‘navigasyon cihazı’nın yönlendirmesiyle rotayı, merkez ilçe Sarıçam’a bağlı Acıdere Mahallesi’ne çeviriyor. 

DAR SOKAKTA İLERLEYEMİYOR
Ancak genişliği 3 metreye kadar ulaşan TIR’ların, mahalle arasındaki 5 metrelik dar sokakta ilerlemesi pek de mümkün olmuyor. Virajlar nedeniyle manevra da yapamayan araçlar, geri dönüp rota değiştirmek zorunda kalıyor. Dorse yüksekliği 4.5 metreye kadar ulaşan TIR’lar, mahalledeki elektrik direk ve tellerine zarar verip, saatler süren kesintilere neden olup, evlerin duvarlarına da çarpıp yıkıyor.  

ÇALMADIK KAPI BIRAKMADILAR
Yaşlı ve çocuklar, evlerinden dışarıya çıkmaya korkuyor. Mahalle sakinleri, navigasyon cihazlarındaki koordinatların değiştirilmesi için çalmadık kapı bırakmadı, ancak aradan geçen bir yılda hiçbir sonuç alamadı. Kesintiler nedeniyle saatlerce elektriksiz kalan vatandaşlar, yolu trafiğe eylem yaparak seslerini duyurmaya çalıştı, ancak yine de sonuç değişmedi. Mahalle muhtarının resmi adreslere yaptığı başvurulara da geri dönüş olmadı. 

CAMİYE GİTMEYE KORKUYORUM
79 yaşındaki görme engelli Kazım Çam, “Evden çıkıp, namaz kılmak için camiye gitmek istiyorum ama TIR’lardan korktuğum için dışarı çıkamıyorum. Eve kapanıp kaldım” derken, 83 yaşındaki Kazım Delimazı da; “Burada yol dar ve TIR’lar buradan geçerken sağa sola çarpıp zarar veriyor. Sistem, burayı gösteriyor diyorlar peki bu sistem değişmez mi? Bu sistemi değiştiremiyorsak vay halimize. Araçlar nedeniyle dışarı çıkmaya korkuyoruz” dedi.

CANIMIZDAN ENDİŞE EDİYORUZ
75 yaşındaki Seher Sezgeç, “Geçen TIR’lardan çok şikayetçiyiz. Evlerimiz yıkılacak. Her şeyden önemlisi canımızdan korkuyoruz. TIR nedeniyle evde oturamıyoruz. Duvarlar çökecek biz de altında kalacağız. Bu sorun artık çözülmeli. Sorunun çözülmesi için çalmadık kapı bırakmadık, ancak hiçbir sonuç alamadık. 2 yıldır bu sorunla uğraşıyoruz. TIR, direğe çarpıp telleri koparttı, 15 gün elektriksiz kaldık. Artık ne yapacağımızı bilmiyoruz” diye isyan etti. 

DEPREM OLUYOR SANDIK!
TIR’lar nedeniyle evinin duvarı hasar gören 58 yaşındaki Nimet Çam, “O an deprem oluyor sandık, büyük bir korkuyla kendimizi dışarı attık. Daracık yer, TIR buradan nasıl geçer? Daha geniş yollar var, neden oradan gitmiyorlar? Sorunun artık çözülmeli” dedi. 58 yaşındaki bir diğer mahalle sakini Sefa Sinç de; “TIR’lar geri manevra yaparken, çocukları görmüyor ve onlar için büyük risk. Direk ve tellere zarar verip, kesintilere neden oluyor. İnsanlar korkuyor. Birine bir şey olacak diye endişeliyiz” ifadesini kullandı. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER