DKM’DEN EĞİTİM ve KÜLTÜR ŞÖLENİ

DKM’DEN EĞİTİM ve KÜLTÜR ŞÖLENİ

Dörtler Kültür Merkezi (DKM) tarafından bu yıl 1.’si düzenlenen Kitap Fuarı, okuyucularla buluşmaya devam ediyor. DKM Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Karataş, kentteki kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlardan bekledikleri desteği görmeleri halinde, Kitap Fuarı’nı geleneksel hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

 
‘FUARI KALICI HALE GETİRMEYİ PLANLIYORUZ’

Dörtler Kültür Merkezi (DKM) tarafından bu yıl 1.’si düzenlenen Kitap Fuarı, Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Merkezi önündeki alanda 22 Kasım’da çok sayıda davetlinin katılımı ile kapılarını açtı. 8 Aralık’a kadar ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürecek olan DKM, bir yandan da 4-12 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek olan Çukurova 13. Kitap Fuarı’na hazırlanıyor. Çukurova Metropol gazetesine açıklamalarda bulunan DKM Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Karataş, kentteki yerel kurum ve kuruluşlar ile okurlardan bekledikleri desteği görmeleri halinde, Kitap Fuarı’nı her yıl düzenleyerek ‘kalıcı’ hale getirmeyi planladıklarını açıkladı.

ADANALI YAZARLAR KİTAPLARINI İMZALIYOR

Remzi Karataş’ın yanı sıra Genel Sanat Yönetmeni Cumali Karataş, Sorumlu İdari Müdür Hayati Yenialaca, Reklam-Tanıtım Sorumlusu Mustafa Aktaşlı ve Cumali Kutlu’nun organizasyonu ile düzenlenen DKM 1. Kitap Fuarı ile Adana’da son yıllarda düzenlenen kültür-sanat festivallerine bir yenisi daha eklendi. Okul öncesinden üniversiteye kadar her türlü eğitim ve kültür kitabının yer aldığı fuarda tahsis edilen geniş alanda Adanalı şair ve yazarlara kitaplarını imzalama fırsatı da veriliyor.  Fuara katkı sunan kişi ve kuruluşları plaketle ödüllendiren Remzi Karataş, 4 kardeş tarafından  yaklaşık 30 yıl önce kurulan, 1’i dağıtım ve 4 şubesi ile Adana’nın köklü kitap firması olarak, İlin kültür hayatını daha da canlandırmak istediklerini kaydetti.

‘OKUMA ALIŞKANLIĞINI ARTIRMAYI AMAÇLIYORUZ’

Adana’da özellikle kenar mahallelerindeki okurların yılda bir kez düzenlenen TÜYAP Kitap Fuarı’na gidemediklerini belirten Karataş, şehir merkezinde açılan DKM Kitap Fuarı’nın bu anlamda önemli bir boşluğu dolduracağını dile getirdi. Hiçbir ticari kaygı gütmeden bu projeyi hayata geçirdiklerini anlatan Karataş, temel amaçlarının kentteki insanların kitap okuma alışkanlığını artırmak olduğunu vurguladı. Karataş, “İlk olduğu için henüz istediğimiz okur potansiyeline ulaşamadık. Ama halkın talebi oldukça ve ilin yerel dinamikleri gerekli destekleri verdikleri sürece fuarı geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz. Bu anlamda yerel bir firma alarak bütün kesimlerden hak ettiğimiz sahiplenmeyi bekliyoruz. Özellikle tanıtım konusunda yerel yöneticilerin katkılarını istiyoruz.” dedi. 


KENTİN KÜLTÜR HAYATINA KATKI SUNMAK İSTİYORUZ

DKM Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Karataş,  hiçbir kar amacı gütmeden hazırladıkları Kitap Fuarı’ndaki ana gayelerinin kentte kitaba ve okumaya daha fazla dikkat çekmek olduğunu ifade etti. Karataş, “Biz istiyoruz ki Adana’da kitap okuma alışkanlığı artsın. Yediden yetmişe herkes istediği kitapları uygun fiyatlarla alabilsin. Adana’nın kültürel  yaşamı devamlı canlı kalsın.” dedi.  22 Kasım’da görkemli bir şekilde açılışı yapılan ve 8 Aralık Pazar gününe kadar ziyaretçileri ile buluşmayı sürdürecek olan DKM 1. Kitap Fuarı’nı gelecek yıllara taşımayı düşündüklerini kaydeden Karataş, ancak bunun biraz da okuyucunun ilgisi ve talebine bağlı olduğuna işaret etti. Remzi Karataş, “Adana’da pek çok ortamda insanlar, ‘İlde kitap okunmuyor, yazar gelmiyor. Kültür-sanat faaliyetleri yetersizdir’ gibi eleştiriler yapılıyor.  Biz bu yöndeki yaklaşımları nazara alarak fuarımıza yerel şair ve yazarların yanında uluslararası yazarları da davet ettik. Ama şu ana kadar beklediğimiz ilgi düzeyine ulaşamadık. Keşke daha çok okuldan öğrenci buraya gelebilse… Daha fazla insan kitap alıp okuyabilseydi. Sadece DKM için söylemiyorum; tüm sektörlerde bu tür organizasyonları hayata geçiren yerel firmalara halkımız daha fazla sahip çıkmalı. Biz bir ilki başardık. Bilginin kaynağı olan kitapla ilgili güzel bir adımı attık.  Söz konusu beklentilerimiz bizde bir umutsuzluk ve yılgınlık hissi uyandırmıyor. İnşallah başlattığımız bu güzel projenin devamını getirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

‘KİTABI OKUYUCU İLE BULUŞTURDUK’

DKM Genel Sanat Yönetmeni Cumali Karataş ise ‘Dörtler Dağıtım’ olarak kitap sektöründe Adana’nın en eski firmalarından biri olduklarını hatırlattı. Şu anda 5 şubeye ulaştıklarını ve yeni dönemde ‘DKM’ adı ile faaliyetlerini sürdürdüklerini bildiren Karataş, geniş ürün yelpazeleriyle Türkiye’deki en seçkin yayınları okuyucunun ayağını getirmenin mutluluğunu ve heyecanını yaşadıklarını aktardı.

 

ÇOK SAYIDA YAYINEVİNİN ESERLERİ

DKM 1. Kitap Fuar’ındaki temel düşüncelerinin Adana’da okuma alışkanlığına katkıda bulunmak olduğunun altını çizen Cumali Karataş, “Adana’nın yerli kitap firması olarak fuarla bu alanda bir farkındalık oluşturmak, okuyucunun kitaba olan ilgisini canlı tutmak hedefliyoruz. Her yaş grubundaki insan diledikleri kitapları uygun fiyatlarla alabilsin, istiyoruz. Bayiliğini yaptığımız 50’den fazla yayınevinin kitaplarını stantlarımızda teşhir ediyoruz. Ayrıca Adana’daki yazarları davet ettik.  Onlara tahsis ettiğimiz geniş alan için hiçbir ücret talep etmiyoruz. Konuk yazarlarımız kitaplarını imzalıyor, okuyucu ile bol bol sohbet ediyor. Fuarımız iki günlük bir planlama sonrası hızlı bir şekilde hazırlandı. Belki yeterli tanıtımı yapamadık; ama ilk olmasına rağmen; başta öğrenciler olmak üzere çok sayıda okuyucu fuarı ziyaret etti. Özellikle sınavlara hazırlık kitaplarını indirimli sunuyoruz. Sonuçta bu bir kültürel etkinliktir. Birkaç kez yapıldıktan sonra okuyucuda alışkanlık oluşturacaktır. İlk aşamada Büyükşehir Belediyesi ve Seyhan Belediyesi’ne verdikleri destekler için teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

‘KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI DÜŞÜK’

Dünyanın gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’de kitap ve gazete okuma oranın düşük olduğunu dikkat çeken Cumali Karataş, şöyle devam etti: “Gönül ister ki Türkiye’de de çok kitap ve gazete okunabilse… Evet, okul kitapları zorunlu olarak alınıyor. Ama okur olmak, kitap sevgisi ayrı bir şeydir. Kitap ihtiyaç listemizde kaçıncı sırada yer alıyor? Maalesef toplum olarak okuma alışkanlığı konusunda istenen düzeyde değiliz. Bu artık herkesçe kabul edilen bir gerçek. Ben aynı zamanda bir araştırmacı-yazar olarak çocuklarımızın okuma-yazma tam öğrenmeden sınıf geçtiklerini düşünüyorum. Adanalı merhum mizah yazarı Muzaffer İzgü’nün dediği gibi; ‘Okumayı öğrenemeyen bir çocuk eğitimde başarılı olamaz.’  Bundan dolayı anne ve babalardan en büyük isteğimiz; kendileri kitap okuyup çocuklarına örnek olsunlar. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı kitap okumaya teşvik etsinler. İnternetin yaygın olarak kullanıldığı günümüzde her fırsatta ‘kitap okuyalım, nesillerimize kitap okutalım’  tavsiyesinde bulunuyoruz.”

 

‘FİRMAMIZ DEVAMLI KENDİSİNİ YENİLİYOR’

Firma olarak devamlı kendilerini yenilediklerini; Kitap Fuarı’nın da bu  ‘yeniliklerinden’ biri olduğunu belirten Karataş, şunları söyledi: “Kısa bir süre olmasına rağmen fuarda önemli mesafe aldık. Ama biz bunu yeterli görmüyoruz. Bu bir başlangıç olduğu için de ‘çok şey’ de beklememek gerekir. Önemli olan bir işi başlatmaktır. Biz ilk adımı atarak, bunu başardık. Eğer Adanalı bu fuara sahip çıkarsa ilerde daha da iyi olabilir. Bu bir başlangıçtır. Önümüzde TÜYAP Kitap Fuarı var. Şimdi oraya hazırlanıyoruz. Geçen yıl çok geniş bir alanda stand açmıştık. Bu yıl da öyle olacak.”

‘ADANA İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS’

Çukurova Edebiyatçılar Derneği (ÇED) Başkanı Halise Tekbaş’da DKM 1. Kitap Fuarı’nı “Adana için büyük bir şans” olarak değerlendirdi. Adana’nın bereketli topraklarında çok sayıda yazarın çıktığını anımsatan Tekbaş, “İlk kez bir Adana firması Kitap Fuarı düzenledi. Çok sayıda Dernek üyesi yazarımız fuarda yer aldı. Güzel ev sahipliğinden dolayı öncelikle DKM Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Karataş’a teşekkür ediyorum. Karataş, tüm katılımcılara teşekkür plaketi takdim ederek, daha önce tanık olmadığımız bir şeyi de yaptı. Bu da bizleri ayrıca mutlu etti. Tüm yazarlarımızdan birer adet kitap satın alarak örnek bir davranış sergileyen Remzi Karataş ve ekibine şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

 

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER