İNŞAAT SEKTÖRÜ DARALDI

İNŞAAT SEKTÖRÜ DARALDI

EKONOMİNİN LOKOMOTİFİ YAVAŞLADI

‘SON BEŞ ÇEYREKTE DARALMA SÜRÜYOR’
TMB’nin hazırladığı Ekim ayı “İnşaat Sektörü Analizi” raporunda; 200’ü aşkın alt sektöre talep yaratarak ekonominin lokomotifi olma özelliği taşıyan inşaat sektörünün son beş çeyrekte daralmayı sürdürdüğü vurgulandı. Sektörde mali yapılarda bozulma, finansman sıkıntısı ve talep daralması ile oluşan arz - talep dengesizliğinin etkisi geçtiğimiz dönemde de devam ettiği belirtilen raporda, “GSYH, İnşaat Sektörü ve Gayrimenkul Faaliyetlerinde Büyümenin Seyri (% puan) TÜİK verileri yaşanan daralmayı net biçimde göstermekte. Zincirlenmiş hacim endeksine göre; GSYH 2018 yılında yüzde 2,8 büyüme gösterirken, inşaat sektöründe yüzde 2,1 daralma yaşanmış. Bu yılın ilk çeyreğinde GSYH yüzde 2,4, inşaat sektörü ise yüzde 9,3 küçülme göstermiş. İkinci çeyrekte ise Türkiye ekonomisi yüzde 1,5 daralırken, inşaat sektörü yüzde 12,7 küçülmüştür. Böylece 2019 yılının ilk yarısında genel ekonomi yüzde 1,9; inşaat sektörü yüzde 11 oranında daralmıştır. İnşaat harcamaları, 2018 yılının son iki çeyreğinde gerileme eğilimine girmiştir.” denildi. 

‘493 BİN İSTİHDAM KAYBI YAŞANDI’ 
İnşaat sektöründeki daralma ve yaşanan sorunların bir sonucu olarak, istihdamda ciddi bir gerileme yaşandığı belirtilen raporda, şu bilgilere yer verildi: “TÜİK'in Haziran 2019 verilerine göre; geçen yıla kıyasla sektördeki istihdam kaybı 493 bin kişi olmuş. Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) sektörde tamamlanmaya yakın projelere finansman desteğiyle durgunluk kaynaklı istihdam kayıplarının azaltılacağının açıklanması bu çerçevede önemlidir. Müteahhitlik firmalarının finansman sıkıntısı artmaya devam etmekte. BDDK verilerine göre; Haziran sonu itibariyle inşaat sektörüne açılan nakdi kredi hacmi 224 milyar TL düzeyine erişmiş, takipteki kredi hacmi 15 milyar TL olmuş ve kredilerin takibe dönüşüm oranı (tüm sektörler ortalaması olan yüzde 4,57'nin üzerinde) yüzde 6,69 olarak kaydedilmiş. BDDK, Mart ayı verilerinde ise sektörel kredilerin takibe dönüşüm oranını yüzde 6,11 olarak açıklamış. Tüm bu gelişmelerle birlikte, ekonomi yönetiminin son dönemde gerek makro ekonomiyi gerek sektörü canlandırmaya yönelik attığı adımların etkisiyle geleceğe yönelik olumlu sinyaller alınmaya başlanmıştır.”  


 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER