"SEYHAN KART" UYGULAMASI SÜRECEK

"SEYHAN KART" UYGULAMASI SÜRECEK

Seyhan Belediye Başkanı Akay, yaklaşık 2 bin ihtiyaç sahibinin yararlandığı ‘Seyhan Halk Kart’ projesini daha sağlıklı bir yapıya kavuşturmak amacı ile ‘geçici süreyle’ durdurduklarını kaydetti. Akay, gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra uygulamanın kaldığı yerden devam edeceğini duyurdu.


‘HAK EDENLERE VERİLECEK’

Metropol gazetesi İmtiyaz Sahibi Tanır Emre Üzelgeçici’yi ziyaret eden Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, yazı işleri heyetinin gündeme dair sorularını cevapladı. Her ay 700 TL’nin altında gelire sahip yoksul ailelere ‘Seyhan Halk Kart’ aracılığı ile yaptıkları ödemelerle ilgili gelen şikâyetler ve değişen mevzuatlar nedeniyle uygulamayı bir süreliğine ‘askıya’ aldıklarını belirten Akay, bunun gerekçelerini, şöyle anlattı: “Meclis üyeleri tarafından bu husustaki sıkıntılar bizlere yansıtıldı. Kimi meclis üyeleri lüks araca sahip veya aynı aileden birden fazla kişiye ‘Seyhan Halk Kart’ ile ödeme yapıldığına dair iddiaları gündeme getirdi. Bu tartışmaların önüne geçmek için sistemi değişen mevzuat çerçevesinde yeniden revize ediyoruz. Uygulamadan faydalanan vatandaşlarımızın durumunu Ekim 2019 Meclisine yetiştireceğimiz. Ayrıca süreç içinde durumu değişen ‘Seyhan Halk Kart’ kullanıcılarının da tespitini yapılacağız.” dedi.  

‘UYGULAMAYI GÜNCELLİYORUZ’

 Konuyla ilgili Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan görüşler aldıklarına işaret eden Akay, şunları söyledi: “Projenin daha sağlıklı hale gelmesi ve gerçekten bu yardımın ihtiyaç sahibine ulaşması amacı ile mevcut altyapımızı güncelliyoruz.  Proje,  ‘yasalara göre hiçbir sosyal güvencesi olmayan, GSS Kanununa göre geliri düşük olan,  yaşlı, bakıma muhtaç ve Seyhan ilçe sınırlarında yaşayan ihtiyaç sahiplerine öncelik verilmesi’ gibi değişik kriterler çerçevesinde devam edecek. Mahalle Meclisleri ve muhtarların da beyanlarının önem taşıyacağı süreç tamamlandığında ilave avantajlar ve sosyal yardımlarla yeni halk kartlar dağıtılmaya başlanacak. Seyhan Kart, 700 TL’den geliri az olan kişiler için hayata geçirilen bir projedir. Örneğin; ailenin 600 TL geliri olan bir aileye 100 TL., 100 TL geliri olanlara ise 600 TL. ödüyoruz. Hiç geliri olmayanlara ise 700 lira destek sağlıyoruz.” diye konuştu.  

SEYHAN KART, ‘GERÇEK SAHİPLERİNE’ VERİLECEK
Metropol gazetesini ziyaret eden Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, tartışma konusu haline getirilen ‘Seyhan Kart’ uygulamasını değişen yasalar çerçevesinde güncellediklerini dile getirdi. Akay, en fazla iki ay içerisinde bu hususta gerekli düzenlemeleri yaparak, uygulamaya kaldıkları yerden devam edeceklerini açıkladı. 
 
Bugüne kadar uygulanan projede ortaya çıkan aksaklıkları ve şikâyetleri dikkate alarak, uygulamayı gözden geçirme ihtiyacı duyduklarını anlatan Akay, “Yoksul vatandaşlar düşünülerek hayata geçirilen bu desteğin gerçek sahiplerine ulaşması için çaba gösteriyoruz. Seçim döneminde söz konusu yardım taleplerinin mahalle meclislerinden bize ulaşmasını istemiştik. Muhtarlarımızla bu konuyu konuştuk. Yardım talepleri doğrudan muhtarlar üzerinden bize intikal edecek. Böylece ‘gerçek ihtiyaç sahiplerini’ tespit etmek daha kolay olacak, diye düşünüyoruz. Bir iki ay içerisinde bu sorunu çözüp, öngördüğümüz kriterler çerçevesinde gerçek hak sahiplerini ‘Seyhan Kart’ imkânına kavuşturmuş olacağız.” dedi. 

‘Çok sayıda ihtiyaç sahibi aile var’

Çok sayıda ihtiyaç sahibi vatandaşın bulunduğunu hatırlatan Akay, “Ödeme yaptığımız sayının (yaklaşık 2 bin) çok ötesinde yardım bekleyen fakir aile var. Dolayısı ile verilmiş her yanlış para gerçek yoksul aileleri öfkelendiriyor. Biz ‘kaş yapalım derken göz çıkarmak istemiyoruz.’ Büyükşehir Belediyesi’nde de benzer düşünceler söz konusu. Yüzde 100 doğru kişiye verilir mi? Bizim koşullarımızda çok kolay değil. Ama en azından yanlış kişiye bu yardım verilmesin, diyoruz. Belki tam doğru kişiye verilmeyebilir; ama yanlış birine verilmesi çok daha ciddi bir sıkıntı. Daha muhtaç birisine verilmesi gerekirken, aynı duruma yakın ihtiyaç sahibi kişiye (belki) verilebilir. Ama ‘BMW ile gelip Halk Kart alan var’ sözü Seyhan Belediye Meclisi’nde söylendi. Şikâyetleri ortadan kaldırmak için bu atımı attık. ” 

‘Suriyeli misafirler toplumla entegre edilmeli’

Ziyaretinde; Suriyeli sığınmacılar konusunda da değerlendirmelerde bulunan Akif Kemal Akay, şöyle devam etti: “Suriyeliler artık bizlerin misafirleri; aynı zamanda hemşehrilerimiz. Savaş dolayısı ile Türkiye göç eden Suriyelilerin önemli bir kısmının kolay kolay geri dönmeyeceğini düşünüyorum. Dolayısı ile kitleyi Adana ile entegre edecek projeleri hayata geçirmemiz gerekiyor. Bir yere intibak etmek öyle kolay değildir. Suriyeli misafirlerimizin eğitimlerinden iş yaşamlarına kadar her alanda toplumla kaynaşmasını ve uyumunu sağlayacak adımları bira an önce atmamız lazım.”

‘Temel sıkıntı işsizlik’

Ülke genelinde olduğu gibi Adana’nın da temel meselelerinden birinin işsizlik konusu olduğunu vurgulayan Akay, şunları söyledi: “Bu ciddi işsizlik içerisinde Suriyelilerin gayr-i resmi bir şekilde iş yerlerinde çalıştırılması bir handikap. ‘Ucuz işçilik’ anlamında işverene bir avantaj sağlıyor. Üretici eskisi gibi büyük kar marjları ile çalışmıyor. Tüm sektörlerde bu sıkıntıları görmek mümkün. Sadece Türkiye’de değil; benzeri ekonomik sorunlar Hindistan ve Çin gibi ülkelerde de mevcut. Dolayısı ile işveren açısından işveren ‘ucuz işçiliği’ tercih ediyor. Bu bizdeki işsizlerin doğal olarak tepkisine neden oluyor. Kimi mahallelerde toplu halde barınan sığınmacılar ister istemez oraya yerleşen vatandaşlarımızın sosyal ve kültürel alanlarını daraltıyor. Çözüm olarak; Suriyeli kardeşlerimizi bir bütün olarak hayatın her alanında bir disiplin içene almamız gerekiyor. ‘Gitsinler’ demekle sorun çözülmeyecek. Çünkü gitmeyecekler. En azından devletimizin böyle bir niyeti yoktur.”

‘Sorunları yerinde çözmek istiyoruz’

Temel düşüncelerinin mahallelerdeki sorunları yerinde görüp, burada çözümler üretmek olduğunu kaydeden Akay, “Mahalle gezilerimizde vatandaşlarımız ve muhtarlarla bir araya geliyoruz. Amacımız sorunları yerinde görmek ve buna uygun çözümleri hayata geçirmek… Bize sözlü veya yazılı olarak aktarılan sorunlarda sübjektif değerlendirmeler de olabiliyor. Bunun önüne geçmek için sorunları yerinde görmeyi tercih ediyorum. Orada ilgili kişileri dinliyorum. Örneğin; bir arazi var, temizlenmesi gerekiyor. Sonra bir bakıyoruz ki bu arazi kişinin özel mülkiyeti. Belki biraz zor ve yorucu olabilir. Ama bu yöntemle daha kesin ve doğru sonuçlar alabiliyoruz. Çünkü Türkiye’nin en büyük merkez ilçelerinden biri olan Seyhan’da çok ciddi ve çeşitli sorunlar var.” şeklinde konuştu. 
 
‘Hastaneler kavşağındaki bina yıkılacak’
Hastaneler kavşağındaki çok katlı atıl haldeki inşaatla ilgili girişimlerinin olduğunu açıklayan Akay, “Valilik ve diğer birimlere müracaatlarımızı yaptık. Mülk sahipleri ile de görüşülecek. Valiliğin bu binayla ilgili zaten ‘yıkım’ kararı var. Deprem Yönetmeliğine uymayan bu bina yıkılacak. Yapının mevcut haliyle sağlamlaştırılması mümkün değil.” diye konuştu.
‘Köylülerin el emekleri değerlendirilecek’

Köylülerin el emeklerinin değerlendirilmesini hedeflediklerini vurgulayan Akay, bu anlamda kurulacak kooperatifler aracılığı ile tek tek kişi veya bir kuruma değil; geneli ilgilendiren yatırım projelerini destekleyeceklerini sözlerine ekledi.

 

 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER