YAŞLILAR EN FAZLA İLGİ BEKLİYOR!

YAŞLILAR EN FAZLA İLGİ BEKLİYOR!

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü geride kaldı. Yaşlılarla Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Ayten Leyla Sağlamtimur, yaşlıların çoğunun en fazla ‘ilgi’ beklediğini ifade etti. Sağlamtimur, yaşlıların en fazla ziyaret edilmekten, konuşmaktan ve hatırlanmış olmaktan büyük mutluluk duyduğunu vurguladı.

YAŞLILARA MADDİ VE MANEVİ DESTEK

2008 yılında Kız Lisesi mezunlarının bir araya gelerek kurulan Yaşlılarla Dayanışma Derneği, resmi kurumların dışında evlerinde mağdur, muhtaç, çoğunluğu yatağa mahkum yaşlılara yönelik hizmetleriyle takdir topluyor. Yönetim kurulu üyeleriyle Çukurova Metropol gazetesini ziyaret eden Yaşlılarla Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Ayten Leyla Sağlamtimur, yürüttükleri çalışmaların yanı sıra yaşlıların sorunları ve bunlara ilişkin çözümleri konusunda açıklamalarda bulundu.  Hasta sahipleri, muhtarlar ve Toplum Destekli Polislerden gelen ihbarları değerlendirerek ihtiyaç sahibi yaşlıları belirlediklerini ifade eden Sağlamtimur, evlerine gittikleri yaşlıların beklentileri doğrultusunda maddi ve manevi destekler sunduklarını dile getirdi. Sağlamtimur, “Hâlihazırda derneğimizin 60 üyesi var. Ancak yaklaşık 250 gönüllümüz var. Bu gönüllülerimizin çoğunluğu emekli ve evlerinden oturan hanımlardan oluşuyor. Gönüllülerimiz derneğimizin bir şeylere ihtiyacı olduğunda hemen harekete geçen tedarikçilerdir.” dedi. 

ÜYELERİMİZE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ

Yaşlılara elektronik hasta karoyla, buzdolabı, çamaşır makinesi, yatak, yorgan, hasta bezi, tekerlekli sandalye, gıda, giyim gibi her türlü yardımı sağladıklarını anlatan Sağlamtimur, “Devamlı baktığımız yaklaşık 25 yaşlımız var. Bunlara da belirli dönemlerde nakdi ve ayni yardımlar yapıyoruz. Görüşmelerimiz sonunda eğer yaşlının pansuman, tahlil, reçete yazılması gibi bir takım sağlık gereksinimleri var ise 182 Evde Sağlık veya Alo 153 Belediye Sağlık Hizmetlerini arıyoruz. Kuaför, tırnak kesme, vücut temizliği gibi gerekesimi olan yaşlı hastaların bu taleplerini de yerine getiriyoruz. Devamlı gıda ve yemek bekleyen yaşlılarımıza hayırseverlerimiz aracılığıyla destek sağlıyoruz. Yaptığımız bu faaliyetlerde gönüllü üyelerimizin katkılarına büyük önem veriyoruz. Her bir gönüllümüz konumuna göre bir işin ucundan tutuyor. Bu da bizleri fazlası ile mutlu ediyor. ” diye konuştu.  

YAŞLILARA EV ORTAMINDA BAKILMALI

Yaşlıların ve bunlara bakanların ihtiyaçlarını saptamak için üniversiteden destek alarak bir çalıştay düzenlediklerini belirten Yaşlılarla Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Ayten Leyla Sağlamtimur, bu organizasyonda çok güzel sonuçlar elde ettiklerini kaydetti. Çalıştay dan çıkan sonuç bildirgesini ilgili Bakanlara ve milletvekillerine sunduklarını anlatan Sağlamtimur, ancak şu ana kadar bir geri dönüş alamadıklarını söyledi. 

ZİYARET EDİLMEYİ BEKLİYORLAR

Yaşlıların en fazla ziyaret edilmeyi, sohbeti ve ilgiye ihtiyaç duyduğunun altını çizen Dr. Sağlamtimur, “İnanın ki ziyaret ettiğimiz yaşlılardan para, giyim veya para isteyen çok azdır. Yatalak ve konuşamayan yaşlıların en büyük ihtiyacı ilgi ve sevgidir. Pek çoğu ‘Öbür tarafa ne götüreceğim’ veya ‘yediğim bir lokma ekmek’ diyor. Ancak devletin ve belediyelerin ilgisizliğinden yakınanlar var. Yaşlı veya sahibi belediyeye müracaat etmediği ya da Alo 182’yi aramadığı takdirde kendileri ile doğrudan doğruya gelip arayan soranın olmadığından yakınıyorlar. Bizim derneğimizi bu yüzden çok seviyorlar. Çünkü biz muhtarlarımıza devamlı ‘mahallenizde yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarınız var mı?’ diye soruyoruz. Bir mahalleye gittiğimiz zaman birden fazla yatalak yaşlıyı ziyaret ediyoruz. Doğrudan onların ayaklarına gittiğimiz için bizleri seviyorlar.” şeklinde konuştu.  


EN GÜZELİ YAŞLIYA EV ORTAMINDA BAKILMASIDIR

Türk toplumunun geleneklerinden ve kültüründen gelen bir özellik ile yaşlılarına ayrı bir değer verdiğini aktaran Dr. Ayten Leyla Sağlamtimur, şöyle devam etti: “Aileler yaşlıları terk etmiyor. Ancak yaşlıyı evde bir odada bakımını sağlamak yerine daha çok bulunduğu yerde bırakılıyor. Örneğin; kişinin annesi babası köyde ise o insanlar orada kalıyor. Çocukları belli zamanlarda ziyaretine gidiyor. Veya bazıları yaşlılarını dört katlı ev yaptırdığı bahçenin içerisinde bir kulübeye  yerleştiriyor.  Yaşlılar doğrudan doğruya eve alınıp bakılmıyor. Bizim üzüldüğümüz konu da budur. Gelir ya da kültür durumuna göre kimi yaşlılar huzurevleri ile bakım evlerine yerleştiriliyor. Bazen hak veriyorum. Çünkü o yaşlı tek başına kalacağına huzurevi ortamında arkadaşları ile bir arada yaşaması daha mantıklı. Kaldı ki bakıma ihtiyacı olan hasta yaşlıların da evde tek başına kalması da çok kötü bir durumdur. Onun için onların da bir bakım evine yerleştirilmesi bana daha doğru geliyor. Ama en güzeli herkesin yaşlısını evine alarak bakmasıdır. Bizim dernek olarak önerimiz budur.”


EVDE BANYO SİSTEMİ HAZIRLANMALI

Yaşlılara devlet desteğiyle sağlık ve bakım hizmetlerinin verildiğini açıklayan Yaşlılarla Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Ayten Leyla Sağlamtimur, “Fakat yaşlıların evde yıkanması halen büyük bir sorun. Evlerde yaşlılar için yıkama sistemi yok. Birçok yaşlı evde sadece siliniyor.  Öyle olunca müthiş bir koku oluşuyor. Bazıların derileri pul pul oluyor. O yaşlı silindiğinde insanın içi acıyor. Dolayısı ile en acil şekilde en acil yapılması gereken iş evde yaşlılara uygun banyo sistemlerinin hazırlanmasıdır.” şeklinde konuştu.

PALYATİF BAKIM MERKEZİ

“Kanserli, alzheimerlı, yaralı, bereli; artık ümit kesilmiş; ‘Alın hastanızı evinize götürün, yapılacak bir şey kalmamış” denilebilecek yaşılar için de Palyatif Bakım Merkezi’nin kurulması gerektiğini ifade eden Sağlamtimur, şunları söyledi: “Devlet yaşlıya bakım ücreti veriyor. Bakım ücreti o hanede yaşayanların gelir durumuna göre tespit ediliyor. Bu yıl için öngörülün gelir miktarı (zannedersem) bin 250 TL. Bir emekliyi düşünün. Aylık bin 500 lira geliri var. Bakıma ihtiyacı var. Devlet buna para vermiyor. Çünkü maaşı belirlenen limitin üstünde. Ama bu emekli aldığı maaşla nasıl bakıcı tutsun? Ayrıca bakım ücreti bakana veriliyor. O kişinin 5 çocuğu var. Bu çocuklardan biri bakımı üstlenmiş. Diğer çocuklar bakım ücreti alana ‘sen bakacaksın’ diyor.  Bu kez ücreti bakıcı bunalıyor. Parayı alıyor; ama 24 saat o yaşlıdan ayrılamıyor.  Çünkü bir sorumluluk üstlenmiş oluyor. Bir denetleme sırasında bakıcı yaşlının yanında bulunmadığı zaman verilen o maaş hemen kesiliyor. Bu uygulamayı yanlış buluyoruz. Biz yaşlının bilinci yerindeyse söz konusu ücretin onun hesabına yatırılmasını öneriyoruz.”
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER