FİKRİN İNTİHARI

FİKRİN İNTİHARI

Daha önce “Aşk ve Birazda Yalnızlık” adlı ilk kitabını yazan Yahya Vurucu, ikinci kitabı “Fikrin İntiharı” ile okuyucuların karşısına çıktı. İlk kitabında, “Biz insanlar, aşkla sevişir, aşkla çoğalırız ve başkalaşırız” temasını işleyen yazar Yahya Vurucu, ikinci kitabında daha derin felsefi bilgilerle okurlarına sürükleyici bir kitap armağan ediyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde öğretmenlik yapan Yahya Vurucu, insanlar ile diyalog kurmayı, onların sorunlarına, dertlerine eğilmeyi seviyor. Vurucu ile yeni kitabı hakkında sorulan sorulara şu yanıtları verdi: 

 “FİKRİN İNTİHARI” Kitabınızı ne kadar zamanda tamamlayabildiniz? 
İki yılda tamamlayabildim. Yazma süreci keyifli ama bir o kadar meşakkatli oluyor. Oturup sadece yazmak asıl işiniz olmuyor. Hayatın akışı bazen bu süreci uzatabiliyor. 

Kitabınızın “FİKRİN İNTİHARI” başlığının derin ve çarpıcı olduğunu düşünüyor musunuz?   

Elbette! Ama asıl fikrin intiharına cevap bulabilmekti. 

Neden cevabı tek bir karaktere bıraktığınızı merak ediyorum?

Böyle bir başlığı birçok karakterle açıklamak kolay görülebilir. Ancak birçok karakterin toplamı olan ‘Zolek’, zaten zihnimde her zaman canlı olan bir karakterdi ve intihara meyilliydi. Hayatın içinde ölüm gerçeğine rağmen Zolek, yaşamda bir bahane arıyordu aslında. Kısacası her sorgulayan kafanın, Zolek’te kendisini bulması daha olasıydı. 

Kitabın, felsefi sorgulamaların edebi dil ile açıklandığını söylemek mümkün mü?

Evet, felsefi bir kitap. Ancak kavram karmaşasından uzak sade ve edebi bir dilin olduğunu söyleyebilirim. Aslında edebi dili seçmemin nedeni; felsefeye karşı geliştirilen baskın bir anlayış var. Felsefe bizim gibi toplumlarda anlaşılmaz ve uç bir alan olarak görülüyor. Ben de bu anlayışı kendimce kırmaya çalışıyorum.

Zolek’ karakteri intihara meyilliyse neden sonunda öldürmediniz? 

Bu sanırım her yazarın trajedisidir. Ama ben öldüremezdim. Bunun iki sebebi var; birincisi zaten tek karakterdi. Ölmeye en yakın olduğu an başlangıçtı. Ondan sonrası kendisiyle yüzleşmesiydi. İkinci sebep Zolek, birçok karakterdi ve neden intihar etmemesi gerektiği sorusuna bir cevap bulmak zorundaydı.
Teşekkür eder, başarılar dilerim…
 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER