Aşılar ihmal edilmemeli!

Aşılar ihmal edilmemeli!

Covid-19 enfeksiyonu hızla yaygınlaşırken, sonbahar ve kış aylarında influenza ve dünyada milyonlarca çocuğu etkileyen rotavirüs ishalinde de artış bekleniyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Müjde Arapoğlu, pandemi dönemleri sırasında pandemi etkeni ile hastalıklar ağırlık kazansa da, sonrasında diğer hastalıklarda da genel bir artış görüldüğünü belirterek “Bu artışı engellemek için pandemi döneminde ve sonrasında rutin çocukluk aşıları kesinlikle ihmal edilmemelidir. Ülkemizde 13 adet çocukluk hastalığına karşı rutin bağışıklama ve ayrıca isteğe bağlı olarak menenjit ve rotavirüs aşıları uygulanmaktadır. Aşılar yetersiz dozlarda yapıldığında koruyucu olmamakta, mutlaka ilk aşı serisinin bitirilmesi ve ardından tekrar dozlarının uygulanması gerekir” diyor.  Doktor Öğretim Üyesi Müjde Arapoğlu, toplumda aşılar hakkında doğru bilinen 8 yanlışı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu. 

Mutlaka aşı olmalı!

Doktor Öğretim Üyesi Müjde Arapoğlu kronik hastalığı olanlara ve risk grubundaki hastalara influenza aşısı ve eğer uygulanmadıysa pnömokok (zatürre) aşısının mutlaka yapılması gerektiğini belirerek “Kızamık ve çocuk felci ülkemizde tama yakın kaybolmuşken salgınlar tekrar başlarsa, bu hastalıklarla yeniden mücadele etmek çok zor olacaktır. İlk yılda yapılan rutin aşılamada bir diğer çok önemli hastalık etkeni boğmacadır. Boğmaca ağır seyreden solunum yolu hastalığına yol açmaktadır. Yoğun öksürük atakları Covid-19 etkeninin oluşturduğu zatürre ile karışabilir. Ayrıca iki hastalığın birlikte geçirilebilme olasılığına karşı çok dikkatli olunmalıdır” diyor. Aşıların bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde öncelik verilmesi, ertelenmemesi gereken en önemli temel sağlık hizmetlerinden biri olduğunu vurgulayan Doktor Öğretim Üyesi Müjde Arapoğlu, bu nedenle, Covid-19 pandemisi sırasında da aşılamanın sürdürülmesinin büyük önem taşıdığını belirterek “Sağlık kuruluşlarına bu dönemde aşı için başvurmak son derece güvenlidir. Eksik kalan aşılar varsa bir an önce uygulanmalı, aşı takvimine ara verildiyse kalınan yerden devam edilmelidir” diyor.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER