EPİLEPSİLİLERİN İSTİHDAM ORANI ÇOK AZ!

EPİLEPSİLİLERİN İSTİHDAM ORANI ÇOK AZ!

Epilepsi ve Yaşam Derneği Başkanı Ebru Öztürk, epilepsililerin dünyada engel derecesi saptanamayan tek hastalık ile “ne engelli, ne de engelsiz” kategorisine girdiğini kaydetti. 950 bin kişiyi kapsayan bir STK olmalarına rağmen 20 yıllık süreçte hiçbir ekonomik destek görmediklerini belirten Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada “Ülkemizin sosyal, psikolojik, hukuki, ekonomik, sosyolojik, eğitim konularında bilinçlenmesi, epilepsililerin hayata tutunabilmesi, toplumdan dışlanmaması, ilk yardımın öğretilmesi, nöbetleri nedenle epilepsililerin okuldan, işten ve sosyal ortamlardan izole edilmemesini sağlamak için var gücümüzle mücadele edeceğiz.” dedi. 

ADIM ATILMALI
Birçok engellinin hangi konuda istihdam edileceğinin bilinmesine karşın, epilepsililer konusunda halkın yeterli bilinçli olmadığına dikkat çeken Öztürk, şu ifadeleri kullandı: ”Epilepsili olduğunu söyleyince işe giremeyen, söylemeyip; senede bir kere nöbet geçirince işten tazminatsız atılan epilepsililer için, engelli fuarlarında İnsan Kaynaklarını, seminerlerde halkımızı, üniversitelerde öğrencilerimizi doğru istihdam alanlarına yönlendirme konusunda, bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bunu basın ile taçlandıramadığımız için, sadece o bölgedeki kişilerin bilinçlenmesi ile çok küçük bir gruba dokunabiliyoruz. Oysa birçok engelliden, çok daha geniş iş sahamız var!  Kamu personel alımlarında bile, epilepsililerin istihdam oranı çok az! İşsizlik ve intiharlarda birinci sırada olduğumuz bilindiğine göre, ilk adımın öncü olarak Devlet tarafından atması gerekmez mi?” 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER