‘Herkes elini taşın altına koymuştur’

‘Herkes elini taşın altına koymuştur’

 Özel Hastaneler Platformu tarafından düzenlenen Sağlık Zirvelerinin 9’uncusuna video konferans yöntemiyle katılan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Her kriz içinde fırsatlar barındırır. Pandemi de bu ortak çalışma kültürünün gelişmesi adına hem devlet tarafına hem özel sektör tarafına bir fırsat sunmuştur" dedi. 

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen ve Covid-19 sebebiyle video konferans şeklinde gerçekleşen zirvenin bu seneki temasının aslında buluşma şeklini de belirlediğine değinen Bakan Koca, pandemi olgusunun kısa zamanda güncelliğini yitirecek bir konu başlığı olmasını temenni ettiğini belirtti. Öte yandan Bakan Koca, Covid-19 pandemisi bitse bile benzer şekilde başka bir pandeminin ortaya çıkmasının da her an için mümkün olduğuna dikkat çekti. 

 “Minnettarlığımızı tekrar ifade ediyorum” 

Pandemi ile mücadelede canla başla çalışan ve hiçbir fedakarlıktan kaçmayan sağlık ordusuna minnettarlığını belirten Bakan Koca, “Zirvenin ana temasının 'sürdürülebilir sağlık' olması bir açıdan çok önemli. Covid-19 pandemisinin bu kritik hususu gündemimize taşımasını önemsiyor ve bir fırsat olarak görüyorum. Sürdürülebilirlik, deyince genellikle finansal bir kaygı akla gelmektedir. Bu eksik bir bakış açısıdır. Pandemi tüm dünyaya bunu ziyadesiyle göstermiş oldu. Bu yolda ihtiyaç duyduğumuz ana unsurlar, yetişmiş insan gücü, güçlü sağlık alt yapı, istikrarlı ve kapsayıcı bir sağlık sistemi, iş birliği, siyasi kararlılık ve liderlik ve hepsinden önemlisi, fedakarlık ve adanmışlık. Bunlar olmadan topyekun bir mücadeleden, sürdürülebilir bir sağlıktan bahsetmemiz mümkün değil. Pandemi sürecinin tam ortasında sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliğini tartışırken, insan kaynaklarının aslında finansal kaynaktan çok daha önemli olduğunu tüm dünya gördü. Pandemi ile mücadele ederken canla başla çalışan, her türlü fedakarlıktan kaçınmayan sağlık ordumuza minnettarlığımızı buradan tekrar ifade ediyorum” şeklinde konuştu. 

Sağlık Bakanlığı olarak hedeflerinin herkesin sağlık hakkının korunduğu, kaliteli sağlık hizmetine kolayca erişilebilen bir Türkiye’ye sahip olmak olduğunu belirten Bakan Koca, “Kamu ve özel sağlık kuruluşlarımız birlikte Covid-19 hastalarına kapılarını açmış, kendi personeli için de riskli olan bu hastaları kabul etmekten imtina etmemişlerdir. Özetle herkes elini taşın altına koymuştur. Doğru olan da budur. Geçen sene bu zirvede söylediğim bir cümleyi tekrarlamak istiyorum, 'Hedef müşterek olunca birliğin sağlanması, istikrarın yakalanması zor değildir.' Özel sektörün de bu mücadeleye istekli olarak katılması pandemiye karşı sürdürdüğümüz mücadelenin başarı ile devam ettirilmesinde önemli katkı sağlamıştır. Kamu erki, pandemi döneminde sürdürülen bu ortak çalışmaya ayak uydurmakta bazen tereddüt etse de, başarılı bir sınav verdiği kanaatindeyim. Anayasamızın da sağlık başlığı altında vurguladığı gibi esas olan, kamu ve özel sağlık kuruluşlarının bir ayırım gözetmeksizin aynı gayeye hizmet etmesi ve bu gayeye yönelik olarak aralarında iş birliğinin geliştirilmesidir. Devletin görevi, bu hedefi gerçekleştirecek planlama ile sağlık kuruluşlarımızın hizmet vermesini temin etmek ve onları denetlemektir” şeklinde konuştu. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER