KİLO ALIRSA ÖLECEK!

KİLO ALIRSA ÖLECEK!

Adana’da 3 yaşında olan Furkan Demir’e henüz 3 yaşındayken ‘SMA Tip-1’ teşhisi konuldu. 5 ayrı cihaza bağlı olarak hayata tutunan küçük çocuğun umudu ise, Avrupa’da uygulanan ‘gen tedavisi’nde, ancak bu tedavi için de 13.5 kilo sınırı var. Furkan da şu anda 10 kilo 500 gram ve eğer 3 kilo daha alırsa ölecek! Ailesi, kilo almasın diye onu aç bırakıp, diyet maması ile besliyor. Furkan’ın yaşaması için 100’er lira bağış yapacak 115 bin iyilik meleği aranıyor. 


 Adana’da ‘SMA Tip-1’ hastası olan ve tek umudu Avrupa’daki ‘gen tedavisi’nde olan 3 yaşındaki Furkan Demir için zaman daralıyor. Ailesi, kilo almaması için çocuklarını aç bırakıp, onu sadece rejim mamasıyla besliyor. Çünkü minik Furkan, 3 kilo daha alırsa ölecek. 

ACI HABERLE YIKILDILAR
Her şey, 2018 yılı Kasım ayında başladı. Henüz 3 aylık olan Furkan Demir önce kollarını oynatmakta, sonra da başını kaldırmakta zorlandı. Göğsünden hırıltılar gelince de ailesi onu hastaneye götürdü ve acı haberi orada aldı Emine ve Mustafa Demir çifti. Furkan’a çok nadir görülen ve ölümcül bir hastalık olan; ‘SMA Tip-1’ teşhisi konuldu. Demir Ailesi için zorlu bir süreç de başladı. 

115 BİN GÖNÜLLÜ ARANIYOR
ABD’de uygulanan ‘gen tedavisi’, küçük çocuk için bir umuttu, ancak tedavi için gereken para toplanamayıp, Furkan da 2 yaşını doldurunca bu fırsat kaçtı. Şimdi tek umut, Avrupa’da uygulanan ve oldukça pahalı bir tedavide. Aile, son bir yılda ihtiyaç duyulan paranın yüzde 46.75’ini toplayabildi. Eğer 115 bin gönüllü, kampanyaya 100’er lira bağışta bulunursa gerekli olan para toplanacak ve küçük çocuk için yepyeni bir süreç başlayacak. 

AİLESİ ONU AÇ BIRAKIYOR!
5 ayrı cihaza bağlı olarak hayata sıkı sıkı tutunan Furkan Demir’in tedavi olabilmesi ise, kilosuna bağladı. Avrupa’daki tedavi için 13.5 kilo sınırı var ve minik Furkan da şuanda 10 kilo 500 gram. Ailesi, kilo almaması için çocuklarını aç bırakıp, onu sadece ‘diyet maması’ ile besliyor. Demir Ailesi’nin evinde de yemek yapılmıyor. Ve bir bayram daha gelip kapıyı çalarken, komşular da Furkan’a olan saygılarından mangal dahi yakmıyor. 

ALLAH’IM OĞLUM KİLO ALMASIN
AKŞAM’a konuşan anne Emine Demir, “Oğlum gözümün önünde günden güne eriyor ama bir anne olarak elimden hiçbir şey gelmiyor. Zamanımız kısıtlı ve Furkan’ın kasları günden güne eriyor. Her hafta düzenli olarak onu hastaneye götürüp, kontrolden geçiriyoruz. Şu anda bu tedaviyi alması için sadece 3 kilosu kaldı. Onu hastaneye götürüp tartıya koyduğumuzda; ‘Allah’ım ne olur oğlum kilo almasın, o tedaviyi alsın’ diye dua ediyorum” dedi. 

OĞLUMUN ÖLMESİNİ İSTEMİYORUM
Daha önce burnundan beslenen küçük çocuk, mide kapakçığı genişleyip, sonrasında reflüye yakalanınca mide ameliyatı oldu ve 25 dikiş atıldı, şu anda da midesine takılan bir hortumla bekleniyor. Anne Demir, “Gerçekten çok zor bir süreç. Eğer Furkan kilo alırsa tedavi olamayacak ve solunum cihazına bağlı olarak yaşamak zorunda kalacak. Bu cihaza bağlı olarak yaşayan bebeklerin kalbi birden durup, hayatını kaybediyor” diye gözyaşı döktü. 

KİLO ALMASIN DİYE REJİM MAMASI
Emine Demir, “Furkan’ın 3 kilo almadan, bu tedaviyi alması gerekiyor. Furkan, sırf kilo almasın diye onu rejim mamasıyla besliyoruz. Normalde gece beslenmesi gerekiyor ama biz, kilo almasın diye bunu yapmıyoruz. Süreç, Furkan için çok zor ve çok acı çekiyor. Boğazı tahriş olup kan geliyor ve her gün en az 20 kez cihazla oğlumun boğazını temizliyorum. Eşimle 24 saat nöbetleşe oğlumuzun başında durup, onu kontrol ediyoruz” diye konuştu. 

BAYRAM BİZİM İÇİN ‘ACI’ DEMEK
Artık bayramların kendileri için bir ‘acı günü’ olduğunu dile getiren Demir, “Yaşıtları sabah erkan kalkıp, bayramlıklarını giyip, kapı kapı dolaşarak şeker toplarken, Furkan sadece onları pencereden izlemekle yetiniyor. Oğlum, bayramlığını dahi giyemiyor. Giyse de 5 dakika sonra terleyip onu çıkartmak zorunda kalıyoruz. Bayramlar bizim için acı demek; gözyaşı ve hüzün demek” ifadesini kullandı. 

BIRAKIN ETİ SU DAHİ İÇEMİYOR!
Sırf Furkan’ın canı çekmesin diye evde yemek yapılmadığını, yapılsa bile çocuklarının gözü önünde yemek yemediklerini anlatan anne Emine Demir, “Bayram geliyor, et pişiyor ama sadece kokusu Furkan’a gidiyor. Onu da tadamıyor, ağzına hiçbir şeyi alamıyor. Bırakın eti, Furkan su dahi içemiyor. Furkan’ın yeniden sağlığına kavuşup, yaşıtları gibi sokakta koşup, çocuğunu doyasıya yaşamasını istiyorum” dedi.  

OĞLU İÇİN İNŞATTA ÇALIŞIYOR
İnşaatlarda çalışıp, hem ailesini geçindirmek, hem de oğlunun tedavisi için ihtiyaç duyulan parayı toplamaya çabasında olan Mustafa Demir (30), tek çocuğu olan Furkan’ı yaşatabilmek için gece gündüz demeden çalışıyor. Demir, “Bir yıl önce başlattığımız kampanyada tedavi için ihtiyaç duyulan paranın yüzde 46.75’ini toplayabildik. Bizim bir an önce yüzde 100 olmamız gerekiyor. Ne yazık ki sesimizi çok fazla duyuramıyoruz. Furkan’ın zamanı kalmadı. 100’er lira bağışlayacak 115 bin gönüllüye ihtiyacımız var” yorumunu yaptı. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER