Kontrolsüz ‘dijital’ kullanımı uyarısı!

  Kontrolsüz ‘dijital’ kullanımı uyarısı!

Dr. Obengül Ejder, pandemi sürecinde eve kapanan çocukların cep telefonu ve tablet kullanımlarının kontrolsüz artışının pek çok risk barındırdığını söyledi.

Aile, Çocuk ve Ergen Terapisti Dr. Obengül Ejder, özellikle çocukların oyun oynama niyeti ile internete girdiklerinde aniden karşılarına yaşlarına uygun olmayan cinsel içerikli siteler çıktığını, merak duygusu ile bu sitelere girdiklerinde ruhsal olarak travmaya uğradıklarını kaydetti.  “Bu da bir çeşit cinsel istismardır “ diyen Dr. Ejder,  söz konusu görüntülerin çocukların ruhsal gelişimleri açısından sakıncalı olduğunu belirterek, “Cinsel istismar sadece cinsel organlara değil, bedenin tümüne yönelik dokunuşları, bakışları, ayartıcı konuşmaları, sevme ve hitap biçimlerini, cinsel imaları, cinsel organlara komik ve farklı adlar vermeyi, cinsel içerikli görseller göstermeyi, çocuğun kendi cinsel bölgelerine ya da bedeninde herhangi bir yere ya da bir başkasının bedenine dokunmasını talep etmeyi kapsayabilir. Özellikle 12 yaş altındaki çocukların yaşına uygun olmayan cinsel içerikli video izlemelerini engellememek, bir tür cinsel istismardır. Yetişkinlerin bu duruma izin vermemeleri , mutlaka cep telefonu, tablet veya bilgisayarlara çocuk koruma programları yüklemeleri, youtube ve diğer oyun kanallarına filtre programı ile cinsel içerikli görüntülere erişimlerini engellemelidirler.” dedi.

‘Zor dönemlerden geçiyoruz’

“Çok zor dönemlerden geçiyoruz, eğitimin online olması, çocukların akranlarından ve oyundan uzak kalmaları onların hem akademik hem de ruhsal gelişimleri için risk oluşturmakta, ancak anne babaların öncelikle görevi her durum ve koşulda çocuklarının fiziksel ve ruhsal sağlıklarını düşünerek hareket etmektir.” açıklamasını yapan Dr. Obengül Ejder, “Çocukları ile evde daha paylaşımcı olmalılar, yaşlarına uygun daha öğretici ve eğlendirici oyunlar oynamalılar, gün sonunda sohbet etmeliler , en önemlisi de önce kendileri bu konudaki bilgi ve becerilerini arttırmalı, daha sonra çocuklarına cinsel eğitim vermeliler ” diye konuştu

Cinsel istismara yol açabilir!

Dr. Ejder, şöyle devam etti: “Çocukluk dönemi, cinsel gelişim ve bilgilenmenin henüz tamamlanmadığı bir süreçtir. Bu dönemde yaşanacak herhangi bir cinsel istismar ya da cinsel şiddet ve abartılı erotizm içeren cinsel görüntüler, çocuklarda erken erotizasyona ve başka türdeki cinsel istismarlara, uzun süreli duygusal ve davranışsal etkilere, korku, depresyon, kızgınlık, düşmanlık ve uygunsuz cinsel davranışlara yol açabilir. Bu nedenle bu olaya şahit olan çocukların pedagoglar ve çocuk psikoterapistleri tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. İzledikleri her ne kadar sanal olsa da çocuklar için cinsel istismardır, yani suçtur. Çocuklarının bu tür sitelere erişmesini engellemek ailelerin görevidir, dolayısı ile olası küçücük bir ihmal, cinsel istismara yol açabileceği için dolayısı ile aileler de primer sorumludur. Bu nedenle başta aileler, medya, sivil toplum kuruluşları ve devlet kurumlarına büyük görevler düşmektedir.”


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER