ÖNCELİK RİSKLİ HASTALARDA

ÖNCELİK RİSKLİ HASTALARDA

Kovid-19 pandemisi nedeniyle gündeme oturan ‘Grip Aşısı’ nedeniyle Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ö. Mürsel Yalbuzdağ’dan açıklama geldi. Ecz. Yalbuzdağ, “Grip aşısı eczanelerimizde hazır olarak bulunmamaktadır. Elden satışı mümkün değildir.” dedi.

Grip aşısında kaos yaşanmaması için açıklama yapan Adana Eczacı Odası Başkanı Ö. Mürsel Yalbuzdağ, “Geçtiğimiz yıl grip aşıları Aralık ayında gelmiş, ihtiyacı karşılamada yetersiz kalmıştı. Ülkemizde risk grubu olarak belirlenen 65 yaş ve üzerindeki kişiler ile yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişiler, gebeliğin 2. veya 3. trimesterinde olan gebeler, astım dâhil kronik pulmoner ve kardiyovasküler sistem hastalığı olanlar, diyabet dâhil herhangi bir kronik metabolik hastalığı, kronik renal disfonksiyonu, hemoglobinopatisi veya immün yetmezliği olan veya immünsupresif tedavi alanlar ile 6 ay - 18 yaş arasında olan ve uzun süreli asetil salisilik asit tedavisi alan çocuk ve adolesanların ve gebelerin, sağlık çalışanlarının aşı olması tavsiye edilmektedir.” diye konuştu. 

BİLDİRİ HAZIRLADIK
Başkan Yalbuzdağ, şöyle devam etti: “Tedarikçi firmalar tarafından ülkemize bu yıl 1,5 milyon doz aşı geleceği bildirilmiştir. Yalnızca 65 yaş üstü kişilerin 7.5 milyon civarında, kronik hastalarla birlikte risk grubu olarak değerlendirilebilecek vatandaşlarımızın 25 milyon civarında olduğu düşünülürse, bu sene için gelecek 1,5 milyon doz aşı ihtiyacı karşılayamayacaktır. Bu sene için aşıya olan talebin fazlalığı ve yeterli dozda aşının gelmeyecek olması nedeniyle eczanelerimizde sıkıntı yaşayacağımızı, meslektaşlarımızın hastalarla karşı karşıya geleceğini ve en önemlisi halk sağlığının zarar göreceğini uzun zamandır söylüyoruz. Bu anlamda halkımızı bilgilendirme amaçlı bir bildiri hazırlayıp, sosyal medyada paylaşmaya başladık. Bu bildirimizde ‘Grip aşısı eczanelerimizde hazır olarak bulunmamaktadır. Elden satışı mümkün değildir’, Risk grubunda olup olmadığınızı doktora gitmeden E-Nabız sisteminden kontrol edebilirsiniz’, ‘Eczanemizden aşı talep etmeden önce mutlaka hekiminize başvurunuz’, ‘Reçeteniz Sağlık Bakanlığı sisteminde onay aldıktan sonra depolardan eczanelerimize ulaştırılacaktır’, ‘Yalnızca 21.10.2020 tarihi ve sonrasında oluşturulan E-Reçeteler karşılığı grip aşınız karşılanacaktır’” ibareleri yer almaktadır. Bu anlamda e-nabız programında influenza risk durumuna göre yüksek riskli olmadığı görülen vatandaşlarımıza grip aşısı reçetesi yazılamayacağı için aşı verilemeyecektir:”

SOĞUK ZİNCİR SİSTEMİ
Ülkemize kaçak yollardan grip aşısı geldiğini hastalar tarafından öğrendiklerini de belirten Yalbuzdağ, “Grip aşısı soğuk zincirde (2-8 ⁰C), sıcaklık değerleri aşılmadan taşınması gerekmektedir. Soğuk zincir kırıldığında, bu değerler aşıldığında grip aşısı etkililiğini yitirebilir. Kaçak grip aşıları halk sağlığını tehdit etmektedir. Grip aşılarına olan talep fazlalığı nedeniyle yaşanacak sorunların engellenmesi için; gelecek grip aşısı sayısının arttırılması için yetkililer acil tedbirler almalıdır.” şeklinde konuştu.


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER