‘Basın da yok edilmeye çalışılıyor’

‘Basın da yok edilmeye çalışılıyor’

CHP İl Başkanı Mehmet Çelebi, beraberinde İl saymanı Edip Gedik, İl Başkan Yardımcıları Dr. Halit Atik,  Hacı Karaaslan, Cahit İncefikir, Celal Yıldırım ve Kemal Toros ile birlikte Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulunu ÇGC sosyal tesislerinde ziyaret etti.CHP heyeti, gündemdeki konular hakkında ÇGC yönetimiyle görüş alışverişinde bulundu.Türkiye'nin çok sıkıntılı bir dönemden geçtiğinin altını çizen İl Başkanı Mehmet Çelebi, bu süreçte basın kuruluşlarının kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi konusunda çok önemli bir işleve sahip olduğunu belirterek, basının kamu adına denetleyici işlevinin önemine vurgu yaptı.

Çelebi, “Tek adam” rejimiyle ülkenin tam bir felakete doğru, içinden çıkılmaz noktalara doğru gittiğini, eskiden 4. güç olarak bilinen basının da yok edilmeye çalışıldığını iddia etti. Çelebi, şöyle devam etti: “Eskiden basını, yasama, yürütme ve yargıdan sonra 4. kuvvet ilan ederlerdi. Tek adam rejimi yasamayı ortadan kaldırdı etkisiz kıldı; yargıyı tümüyle teslim aldı, kontrol altına aldı; yürütme dediğimiz eski başbakanlık hükümet gibi kurumu da yok etti. Orada eskiden hiç değilse bir denetleme mekanizması vardı, şimdi hiç birisinin eski fonksiyonu yok. Şimdi yok olmayan sadece basın kaldı, onu da yok etmeye çalışıyorlar. Artık 4. gücü de yok ettiğinde faşist diktatörlük yapı tesis etmeye çalışılacak, hızla da oraya gidiyor. Ancak bunun böyle gitmeyeceği çok net. Halkın böylesine büyük sıkıntılar içinde olduğu ortamda diktatör bir tutumla bu işi sürdürmek mümkün değil. Ya bırakacaksın parlamenter sistemi yeniden tanzim edeceksin, ya da sonuçlarına katlanarak halkın muhalefetine teslim olacaksın başka çıkış yolu gözükmüyor.”

‘Çıkış yolunun olmayacağı açık’

CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, açıklamalarında şunları kaydetti:“Bugün gelinen noktada günlük olaylarla çıkış yolları arıyor ama bunların hiç birisiyle çıkış yolunun olmayacağı açık. Eğitim çöktü, tarım çöktü, sanayi tümüyle çöktü , ‘Antep’te 300 fabrika açılıyor’ şeklindeki açıklamaları tam bir fiyaskoydu. Artık nereye elini atsa bir şey yapamaz duruma geldi. Doğu Akdeniz’de Suriye’de Libya’da kendi hanesine ‘buralardan bir şey çıkartır mıyım?’diye bir yol izliyor. Doğu Akdeniz gibi ulusal bir meselede muhalefet ve iktidarla birlikte bir çıkış yolu aranması gerekirken asla böyle bir yola başvurmuyor, kamuoyuna ve muhalefet partilerine hiç bilgi vermiyor. Tek adam rejimi tesis ediliyor. Var olan özgürlüklerin de iyice kısıtlanmasıyla diktatoryal bir sisteme doğru hızla gidiş var. Ancak halkın muhalefeti bunu durduracaktır. Bizim de çabamız bu işlerin düzeltilmesi yolunda. Dileriz ki ortak akıl bizi sağlıklı bir yola sevk eder.”

‘Engellerin kaldırılması gerekir’

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC)Başkanı Cafer Esendemir ise, gazetecilerin her türlü zorluğa karşın toplumu doğru ve tarafsız bir şekilde bilgilendirerek kamu görevi yaptıklarını dolayısıyla, basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi.Pandemi nedeniyle gelinen süreçte, yerel basının yaşadığı zorluklara dikkat çeken Esendemir, Kovid-19 salgınının Türkiye’de de yayılmasının ardından gazetecilerin kamuoyu önündeki sorumluluklarının artmakla birlikte can güvenliklerinin de riske girdiğini kaydetti. Esendemir, “Öncelikle sağlık çalışanları daha sonra da basın çalışanları direkt risk altındalar. Basın mensubu olarak görev yapan bütün arkadaşlarımıza, bütün gazetelere, onların Adana’daki tek meslek örgütü olarak, maske ve dezenfektan dağıtımı yaptık, gazeteci meslektaşlarımızın testleri pozitif çıkanlara imkanlarımız dahilinde gerekenleri yapmaya çalıştık. Bu pandemi sürecinde, halkın doğru haber alması adına emek veren tüm meslektaşlarımızı kutluyorum” dedi.

 ‘Yerel basına destek verilmeli’

Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için her şart altında görevlerini yapan gazetecilerin bu salgın döneminde de hakikatin peşinden koşmaktan vazgeçmediğini vurgulayan Esendemir, “Fakat şu an ilan, reklam ve satış gelirleri neredeyse yok düzeyine geldi. Yerel gazeteler ayakta durmaya çalışıyor, kentte para kazanan firmalar, yerel basına da destek olmalı. Yayın kuruluşlarının Basın İlan Kurumu’ndaki alacakları erken ödenmeli. Gazetecilere verilen kredi miktarı artırılmalı.” diye konuştu. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER