‘CEZAİ YAPTIRIM GETİRİLMELİ!’

‘CEZAİ YAPTIRIM GETİRİLMELİ!’

Adana Milletvekili İsmail Koncuk, pandemi döneminde işten çıkarmanın yasak olduğunu belirterek, “Buna rağmen işverenler; iş akdi feshedilen işçinin çıkarılma nedeni olarak, mesai, bildirim ve kıdem tazminatlarından kaçınmak için Kod 29 yani ‘Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller (davranışlar)’ maddesi üzerinden SGK’ya bildirimde bulunduğuna şahit olmaktayız.” dedi.
‘ALENİ İFTİRA’
Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada “Gayesi evine ekmek götürmek olan işçinin, işveren tarafından üzerine aleni olarak atılan “iftiranın” önüne geçmek için Kod 29’u istismar eden işveren ile ilgili yeni ceza yaptırımları getirmeyi düşünüyor musunuz?” diyerek soru önergesi yazdığını belirtti.
‘ZORLAŞIYOR’
Koncuk, şunları kaydetti: “Pandemi süreciyle birlikte işten çıkarılmanın yasaklanmasının ardından işverenler, kendilerini korumak için işçileri Kod 29’la işten çıkarması, işçinin yeniden iş bulmasını zorlaştırıyor. Yasağı bu yöntemle delen işverenlere avantaj sağlayan bu maddenin pandemi döneminde yürürlükten geçici olarak kaldırılması veya bu maddeye göre işten çıkarılan işçinin en kısa sürede işe dönmesi için bir değişikliğe gidilmesi yönünde çalışma ivedilikle yapılması gerekir. Konunun takipçisi olacağız.” 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER