CHP’Lİ Sümer’den Kızılay’a çağrı

CHP’Lİ Sümer’den Kızılay’a çağrı

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, koronavirüs salgınında yeteri kadar devreye girmemekle eleştirilen Kızılay’a çağrı yaptı. Sümer, Kızılay’ın yurtdışındaki çalışanlarının Türkiye’ye çağrılmasını; 65 yaş üzerindeki vatandaşların ihtiyaçların karşılanması ve sokağa çıkmamaları konusunda uyarılması görevini de güvenlik ve belediye görevlileri yerine Kızılay gönüllüleri tarafından yapılmasını istedi.

Sümer, yaptığı yazılı açıklamada etkisini artıran koronavirüs salgınına karşın iktidarından muhalefetine, sivil toplum kuruluşlarından her vatandaşa kadar herkesin büyük sorumlulukları olduğunu belirtti. 

‘Tüm imkanlar seferber ediliyor’

Sivil toplum kuruluşunun tüm imkanlarını seferber ettiğini,  sanatçıların ve sporcuların yardım faaliyetlerinde bulunduğunu anımsatan Sümer, CHP olarak kendilerinin de yakından takip ettikleri sürece hem önerileriyle hem belediyelerin çalışmalarıyla dahil olduklarını kaydetti.

‘Kızılay neredeydi?’

Yaşananın bir afet olduğunu ve afetlerde en aktif görevin Kızılay tarafından yerine getirilmesinin beklendiğini ifade eden Sümer, “Kızılay’ı ne salgın başladığında ne de yayıldığında görebildik. Afetlere ilk müdahale etmesi gereken Kızılay, ancak kamuoyu baskısı oluştuktan sonra bir yardım kampanyası başlattı” dedi. 

‘Kimsenin arpalığı olamaz’

Türkiye’nin acilen maske ihtiyacı olduğu bir dönemde Kızılay’ın başka ülkelere maske ve gıda yardımında bulunduğuna dikkat çeken Sümer şöyle devam etti: “Kamuoyunun gündemine son olarak Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş tarafından kendilerine yapılan 8 milyon dolar tutarındaki bağışı Ensar Vakfı’na aktarmasıyla, yöneticilerinin aldıkları yüksek maaşlarla gündeme gelen Kızılay işlevini kaybetmek üzeredir. 1868 yılında kurulan, savaşlarda ve afetlerde halkımızın yanında olan Kızılay, kimsenin arka bahçesi ve arpalığı olamaz. Bu ülkenin en büyük değerlerinden biri olan Kızılay’ın itibar kaybetmesine izin veremeyiz. Buradan çağrı yapıyorum: Kızılay, yurtdışındaki personelini acilen Türkiye’ye çağırmalıdır. 65 yaş üzerindeki vatandaşların ihtiyacının karşılanması ve sokağa çıkmamaları konusunda uyarılma görevini güvenlik ve belediye görevlileri yerine Kızılay gönüllüleri yapmalıdır.” 
 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER