‘ÇİFTÇİ DESTEK BEKLİYOR’

‘ÇİFTÇİ DESTEK BEKLİYOR’

CHP Adana Milletvekili ve Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde  Adana çiftçisinin ve tarım sektörünün yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Aynı zamanda Mecliste görüşülen Tarım Kanunu Değişikliğinde de konuşan Sümer, “Tütünü, Pamuğu, Şeker Pancarını kendi memleketinde yabancı hale getirdiniz” dedi. 


Ülkede tarımın sorunlarını tartıştığımız bugünlerde Adana’da tarım faaliyetlerini sürdüren vatandaşların yıllardır sorunlarının çözülmesini beklediğini dile getiren Sümer, “Fakat iktidardan çiftçimizi tatmin edecek, tarımı canlandıracak bir hamle gelmiyor. Tarımı yeniden ekonominin lokomotifi haline getirmek için başta memleketim Adana olmak üzere, tüm şehirlerimizdeki, tarım sektörünün, sorunları tek tek incelenerek çözüm üretilmelidir. Ekonomik kalkınmanın en önemli ayağı kendi kendine yeten ve tarım ihracatı kuvvetli bir Türkiye yaratmaktır. Aladağ’da, İmamoğlu’nda, Tufanbeyli’de, Saimbeyli’de, Yumurtalık’ta Yüreğir’de Adana’nın tüm ilçelerinde tarımsal faaliyetle uğraşan çiftçilerimizin çözüm bekleyen sorunları var. Biz bu sorunların çözümü konusunda üzerimize düşen ne varsa sonuna kadar yapmaya hazırız. Her zaman çiftçimizin ve vatandaşımızın yanında olacağız. Bu noktada iktidarın tarıma bakış açısını değiştirmesi gerekiyor. Yatırım ve destekleme alanlarının başına tarım gelmediği sürece bunun ekonomiye yansımasını hep birlikte yaşamaya devam edeceğiz” dedi.

‘İktidarın tarlada izi yok’

Traktörüne haciz gelen çiftinin toprağı sürmeyi bıraktığını savunan Orhan Sümer, şöyle devam etti: “5 Milyon Hektardan fazla tarım arazisi maddi imkansızlıklar nedeniyle ekilemiyor. Tüm ülkemizde verimli topraklar dururken, Sudan’da tarım arazisi kiralayan, Çiftçiye sırtını dönen iktidar, Milletin Efendisi olan Köylü’ye hesap vermeye mecburdur. Türkiye’nin dört bir yanı verimli topraklarla çevrili ancak biz yanlış tarım politikaları nedeniyle saman ithal eder duruma geldik. Bugün Ayçiçeğini Rusya’dan, Arpayı Ukrayna’dan, Buğdayı Amerika’dan, Mercimeği Kanada’dan, Nohutu Meksika’dan ithal eder duruma geldiysek yetkililerin ülkeyi nereden nereye getirdiklerini tartmaları gerekmektedir. Türkiye’nin acilen tarım reformuna ihtiyacı var.” 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER