‘Engelleri kaldıralım’

‘Engelleri kaldıralım’

 İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, AK Parti iktidarının bütün engelleri ortadan kaldırması gerektiğini belirterek, “Engelli kardeşlerimizin dertlerine derman olmalılar.” dedi. Günümüzde dünyada 1 milyardan fazla engelli bulunduğunu hatırlatan Çulhaoğlu “OECD-AB ve Türkiye verilerine göre, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i engelli bireylerden oluşuyor. Türkiye’de ise Ulusal Engelli Veri Tabanına göre engelli birey sayısı 9 milyondur. Bunların yüzde 27’si 0-21 yaş, yüzde 36’sı 22-49 yaş, yüzde 37 ise 50-64 yaş arasında. Yaşla birlikte engellilik oranı artmaktadır.” açıklamasını yaptı. 

‘Vahim bir tablodur’
AB ülkelerinde ilkokuldan sonra okulu bırakan engelli oranının 25 olduğunu dile getiren Çulhaoğlu, “Bu oran Türkiye’de yüzde 60’dır. AB’de engellilerin yüzde 29,9’u yoksulluk/sosyal dışlanmışlık riski altında iken bu oran Türkiye’de yüzde 77,1’dir. Bu çok vahim bir tablodur ve bunun biran önce tersine değiştirilmesi gerekmektedir. Onların hayatı ne kadar kolaylaşıyorsa, o ülkede medeniyet yükseliyor demektir. Bu noktada adım atarken, kararlı ve cesur olmak gerekir.” diye konuştu.

‘Sorunlara çere bulunmalı’
Engelli bireyleri yalnızca her yılın 3 Aralık gününde hatırlamanın bir marifet olmadığını anlatan Çulhaoğlu, şöyle devam etti: “Hükümetlerin görevi onların hayatını kolaylaştırmak olmalıdır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile bütün sorunların kısa sürede çözüleceğini belirten; yandaş vakıflara, derneklere, ajanslara akıtacak milyonları bulabilen, geçmediğimiz köprüler, gitmediğimiz yollar, yatmadığımız hastaneler için müteahhitlere ödeyecek parayı bulabilen, kendine saray yaptıracak parayı hemen temin eden Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, ülkemizin her yerindeki engelli kardeşlerimizin sorunlarına çare olacak parayı bulup, onların önüne çıkan bütün engelleri ortadan kaldıracak iradeyi de göstermesi gerekmektedir.” 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER