İktidara havalimanı tepkisi!

İktidara havalimanı tepkisi!

 CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’nin en stratejik ve kâr eden havalimanlarından biri olan Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın gözden çıkarılamayacağını vurguladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bütçe görüşmelerinde Şakirpaşa ve Çukurova Bölgesel Havalimanı ile ilgili sorular yönelten Dr. Şevkin’e yazılı olarak yanıt verdi. Bakan Karaismailoğlu, yanıtında; Adana Havalimanının pandemi öncesi yolcu gerçekleşmeleri kapasite kullanımının yaklaşık yüzde 170 oranlarında olduğunu, dolayısıyla Adana Havalimanının kapasitesinin, mevcut yolcu sayısını karşılayamadığını, Adana havalimanının şehir içinde yer alması sebebiyle kapasite artırma çalışmaları için gerekli ilave alanların oldukça yüksek kamulaştırma maliyetleri doğurduğunu savundu.

Ayrıca havalimanı çevresindeki yapılaşmaların şehrin havalimanı aksında gelişmesi ve yüksek binalar yapılması nedeniyle havalimanının mevcut mania planına aykırı yüzlerce mania bulunduğunu ileri süren Karaismailoğlu, “Dolayısıyla ilave alanlar için gerekli yüksek kamulaştırma maliyetleri karşılansa bile havalimanı mania kriterlerini sağlayamadığından kapasite artırma çalışmaları yapılamamaktadır. Bu nedenle Adana il merkezine 30 km, Mersin il merkezine 45 km, Mersin Limanı’na da 45 km mesafede olan Çukurova Havalimanının sadece Adana’ya değil Mersin’den Osmaniye’ye kadar olan, 5 milyona yakın nüfusa sahip, önemli endüstriyel, cari ve tarımsal faaliyetlerin gerçekleştiği geniş bir bölgeye hizmet vermesi beklenmektedir. Çukurova Havalimanı bölgenin hava ulaşımı ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacak kapasite ve konfora sahip olacak şekilde projelendirilmiştir” şeklinde konuştu.

 Havalimanı için tam 9 yıl sonra gerçekleşen ihalenin 300 milyon Euro’ya ihale edildiğine işaret eden ve çelişkiye dikkat çeken Dr. Şevkin, “Çukurova Bölgesel Havalimanı için 8 milyon 700 bin metrekare birinci sınıf tarım toprağını heba edenler, 9 yılda bir işi  tamamlayamayıp devleti milyarlarca lira zarara sokanlar, ihaleleri erteleyenler, iptal edenler, son olarak yandaşa peşkeş çekenler 1937 yılından bu yana Adana, Mersin, Niğde, Hatay, Osmaniye gibi illerimizde yaşayan yaklaşık 7 milyon vatandaşımıza sorunsuz hizmet sunan, kolay ulaşılabilir, Türkiye’de her yıl kâr eden 9 havalimanından biri olan, yolcu trafiğiyle ülkemizin 6. büyüğü olma özelliğine sahip Şakirpaşa Havalimanını gözden çıkaramaz. Adanalılar buna izin vermez. Üstelik mevcut haliyle Şakirpaşa Havalimanı Mersinli kardeşlerimize Çukurova Bölgesel Havalimanı’ndan daha yakındır. Bakan beyin dediği gibi kamulaştırma masrafları yüksek değildir. Etrafı genişlemeye müsaittir. Çukurova Bölgesel Havalimanı için yok edilen mutlak sulu tarım arazileri ve harcanan paralar düşünüldüğünde Şakirpaşa Havalimanı genişletme çalışmaları için harcanacak miktar devede kulaktır. Kimse Şakirpaşa Havalimanını gözden çıkarmaya kalkmasın. Adanalılar olarak bunu kabul etmemiz beklenemez” diye konuştu.  


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER