‘Maliyetler çiftçinin belini büküyor’

‘Maliyetler çiftçinin belini büküyor’

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "Son 2 yılda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi döneminde tarımdaki gayrisafi milli hasılamız yüzde 45 artarak 189 milyardan 276 milyar liraya çıktı" diyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye sert tepki gösterdi. Meclis'te CHP Grubu adına söz alan Barut, tarımda üretim, borç ve ithalat verilerini paylaşarak, "2002 yılında 4.5 milyar lira olan çiftçi borcu 40 kat artarak 180 milyar lirayı aştı. Tarım Kanunu'na göre çiftçinin hükümetten 176 milyar lira alacağı var. Tarım ve hayvancılık dış ticaretinde Türkiye 27 milyar lira açık verdi. Döviz kuru sayaç gibi her saniye artarken maliyetler çiftçinin belini büküyor. Cumhuriyet tarihinde ilk kez ekim alanları 20 milyon hektarın altına düştü. Çiftçi halinden memnunsa neden üretimden uzaklaşıp ekimden vazgeçiyor?" dedi.

‘Yanlışa tekrar düşülmesin’
 
Gıda, tarım ve orman alanında yasal düzenlemelerin ele alındığı TBMM Genel Kurulu'nda CHP Grubu adına kürsüye çıkan Barut, sınırdaş tarım arazilerinde önalım hakkının kaldırılmasına ilişkin değişikliğe karşı çıktıklarını anlattı. İktidarın "Ben yaptım, oldu" anlayışına tepki gösteren Barut, şöyle devam etti: "Şimdi 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nun 8/İ maddesinin önalım hakkıyla ilgili ikinci fıkrası tamamen kaldırılmak isteniyor. Yine, 'Ben yaptım, oldu' anlayışı var. Söz konusu madde 2014 yılında yine bu Meclis'te bu şekilde kabul edilmişti. CHP Milletvekilleri 2014 yılında o gün Anayasa Mahkemesine, bu yasanın ikinci fıkrasının doğru olmadığını, mülkiyet sahiplerine haksızlık yapıldığını, onlara zarar verildiğini söyleyerek itiraz etmişti ama itiraz reddedildi. Eğer altı yıl önce bu yasa doğru idiyse şimdi niye değiştiriyorsunuz ve tamamen kaldırıyorsunuz? Ya da yanlışsa bunu niye o zaman getirdiniz? Tekrar bir yanlış daha yapmayalım. Tarım arazilerinde önalım hakkının tümüyle kaldırılması yerine bazı değişiklikler yapalım. Mesela bu arazi büyüklüklerini korumaya değer bir yasa, bunun için örneğin tapu müdürlükleri satış öncesi bir aylık, bir başvuruyla tebligat yapabilir. Bir aylık bir süre beklenir. Ya da mülk sahibi varislerden, önalım hakkı olan sınırdaşlardan muvafakat toplayarak satışı gerçekleştirebilir. Ya da vergi oranları çok yüksek olduğu için tarlaların gerçek değerleri gösterilmiyor. Vergi oranları düşürülerek gerçek beyan üzerinden yapılabilir. Bugün bu yaptığınız değişikliklerin de ileride ceremesini çekmemek, ileride tekrar bir soruna dönüşmemesi için gelin bu madde üzerinde değişiklik yapalım. Üreticilerimizi, bu anlamda mülk sahiplerini de koruma altına alalım."

 ‘Tabloyu pembe gösteriyorsunuz’

Tarımın bu acı hali ortadayken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin geçtiğimiz günlerde Malatya'da yaptığı açıklamaları hatırlatan Ayhan Barut, şöyle konuştu:

"Bakan diyor ki, 'Son iki yılda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi döneminde tarımdaki gayrisafi milli hasılamız yüzde 45 artarak 189 milyardan 276 milyar liraya çıktı.' Bir başka yerde yine, 'Tarımsal hasılamız 7.5 kat artarak 275 milyar liraya çıktı' diyor. 2002 yılında 4.5 milyar lira olan çiftçinin borcu bugün 180 milyar liraya çıkmış, 40 kat artmış. Madem çiftçi ürettiğinden, ektiğinden kazanıyorsa son 18 yılda Çiftçi Kayıt Sistemi'ne göre çiftçi sayısı neden 2 milyon 800 binden 2 milyon 100 bine düştü, 700 bin çiftçi ekimden koparıldı? Cumhuriyet tarihinde ilk kez ekim alanları 20 milyon hektarın altına düştü. Bunu neden gizliyorsunuz? Tarımdaki bu kara tablo ortada. Neden pembe tablo gibi gösterip her şey güllük gülistanlıkmış gibi anlatılıyor? Bakan, tohumdan gübreye, ilaçtan mazota, enerjiye, her şeyin yüzde 200 ve üzerinde arttığını görmüyor mu?" 
 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER