‘Öğrencilerin bilgisayarları KDV’siz olmalı’

‘Öğrencilerin bilgisayarları KDV’siz olmalı’

Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Meclis Başkanlığı’na salgın dönemi boyunca öğrencilerin alacakları teknoloji aletlerinden (Bilgisayar, laptop, cep telefonu, tablet. vb…) kdv alınmamasını öneren kanun teklifi sundu. Sümer “Ekonomik kriz ve döviz kuru nedeniyle öğrenciler bilgisayar alamıyor. En azından salgın döneminde bilgisayar almak isteyen öğrencilerimizden kdv alınmasın istiyoruz” dedi.

‘Fırsat eşitliği sağlanmalı’
Küresel pandemi krizinin eğitim üzerindeki etkilerinin ülkemizde de doğrudan hissedildiğini vurgulayan Orhan Sümer, “AKP iktidarda kaldığı yaklaşık yirmi yıl boyunca neo-liberal ve neo-muhafazakâr kuşatmanın altında eğitim sistemi kronikleşmiş sınıf, ırk ve cinsiyet ayrımcılığı yanında hızla piyasalaşmıştır. Maddi durumu iyi olan öğrencilerle, maddi olanaksızlıklar içindeki ailelerin çocukları arasında büyük bir fark oluşmu durumdadır. Bir tarafta online eğitime dahi erişemeyen, interneti olmayan, bilgisayarı olmayan çocuklar varken diğer tarafta tüm bunlara erişimi kolayca sağlayabilen çocuklar bulunmaktadır. Aradaki farkı ortadan kaldırmak ve eğitimde fırsat eşitliği sağlamak devletin asli görevidir.” diye konuştu.

‘Erişim araçlarından mahrum’
 İçinde bulunulan yüz yılda hızlı bir şekilde her şey dijitalleştiğini ifade eden Orhan Sümer, şöyle devam etti:  “Covid 19 salgını olmasa dahi artı öğrencilerin araştırmalarında ve öğrenmelerinde bilgisayara, tablet gibi erişim araçlarının olmazsa olmaz olduğu ortaya çıkmıştır. Geldiğimiz noktada salgınla beraber online eğitime geçince milyonlarca öğrencimizin internetten ve erişim araçlarından mahrum olduğu hatta alım gücünün dahi olmadığı ortaya çıkmıştır. Kanun teflimiz ile en azından salgın döneminde bilgisayar almak isteyen öğrencilerimiz öğrenci belgesini göstererek bir kereye mahsus KDV’siz bilgisayar alabilmesinin önünü açmak istiyoruz.” 

‘Öncelik çocuklarımız’
Orhan Sümer, şunları kaydetti: “İktidar 18 yıldır iğneden ipliğe her şeyden vergi alıyor zaten. Bizim talebimiz en azından sadece salgın döneminde öğrencilerimizin artık temel ihtiyaç haline gelmiş bilgisayar alırken vergi ödememesidir. Tüm dünyanın uğraştığı ve ağır bedeller ödediği bir durumda geleceğin Türkiyesi için eğitim ve çocuklarımız üzerine yatırım yapmamız gereken en önemli konudur.”  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER