‘Vatandaşı ekmeğe muhtaç ettiniz!’

 ‘Vatandaşı ekmeğe muhtaç ettiniz!’

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kürsüsünden yaptığı konuşmada “Vatandaşı ekmeğe muhtaç ettiniz. Önce ekmeğe muhtaç edip sonra askıda ekmek dağıtmaya başladınız” dedi.

‘Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin 23. Maddesiyle ilgili partisi adına konuşan Şevkin, kürsüden gösterdiği ekmek eşliğinde, “Buğdayı dışarıdan ithal ediyorsunuz, bu ülkeyi ekmeğe muhtaç ettiniz. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Siz yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz, biz ise ortadan kaldırılmış yoksulluk istiyoruz” diye konuştu. 

Şakirpaşa Havalimanı
 CHP’li Dr. Şevkin, Adana’nın 15 ilçe ziraat odası başkanının kendisine sunduğu raporda yer alan taleplerin yanı sıra yapımı yılan hikayesine dönen, altyapı ve üstyapı ihalelerinde iptaller yaşanan, birinci sınıf tarım arazilerinin yok edileceği, yer altı su seviyesi yüksek bir alanda 2013 yılından bu yana inşaat aşamasından öteye geçmeyen ‘Çukurova Bölgesel Havalimanı’ndan derhal vazgeçilmesi ve Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın genişletilmesi çağrısında da bulundu.

‘Tarım alanları yok edildi’
Söz konusu 23. maddeyle tarımda denetim görevinin sadece Bakanlık, valilik veya kurullara verileceğini, oysa etkili ve verimli bir denetim için tarımla ilgili meslek odalarından, muhtarlardan ve ziraat odalarından oluşan özel bir kurul oluşması gerektiğini kaydeden Şevkin, “Böylece, o bölgenin tarımsal gerçekleri ve yöresel halkın sorunları göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılabilecektir” ifadesini kullandı.
Ürettiğinden kazanamayan ve borcu katlanarak artan çiftçinin maalesef tarımsal üretimden hızla ulaştığını ve ne yazık ki köyden kentlere göç etmek zorunda kaldığını dile getiren Şevkin, “2005 yılında 26,6 milyon hektar olan ekilebilir arazi varlığımız, maalesef, 3 milyon 100 bin hektar düşerek 23,5 milyon hektara gerilemiştir. Tarım arazilerimiz çeşitli sebeplerle terk edilmektedir. Başta dünyanın 3. sayılı zenginlikteki tarım ovası Çukurova olmak üzere planlamanın yanlış alanlara yapılması nedeniyle birinci sınıf tarım alanlarının amaç dışı kullanımlarının önü açılmaktadır” diye konuştu. 
 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER