CİHAZLARDAKİ VERİLERE DİKKAT!

CİHAZLARDAKİ VERİLERE DİKKAT!

Tatil için sıcak yaz aylarını ve denizi tercih eden kullanıcılar, bu dönem COVID-19 etkisiyle pek rahat etmeseler de tatile çıkmaya devam ediyor. Sadece virüsten ve güneşten korunmak için çaba sarf eden tatilcilerin elektronik cihazlarını da bekleyen birçok tehlike bulunuyor. Bu tehlikeler arasında özellikle yüksek sıcaklık ve sıvı teması ise başı çekiyor. Bu gibi durumlarda veri kaybına uğramak istemeyen kullanıcıların dikkatli olması gerektiğini belirten Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, tatilcilerin cihazlarını nasıl güvende tutacaklarına dair önemli ipuçlarını sıralıyor.

Cihazınızı Isıdan ve Sıvıdan Koruyun

Tedirgin ve sosyal mesafe kurallarına uyarak geçirilen bu yaz döneminde, kullanıcıların virüs kadar dikkat etmesi gereken belli tehditler bulunuyor. Özellikle birçok verinin bulunduğu ve saklandığı elektronik cihazlarla tatile çıkan kullanıcılarınverilerini kaybettiği en yoğun zamanın tatil dönemleri olduğunu hatırlatan Serap Günal, bu durumun nedenleri arasında sıcaklık ve sıvı temasının önemli payı olduğunu belirtiyor. Günal, bu iki temel neden çerçevesinde kullanıcıların karşılaştıkları tehlike durumlarında neler yapmaları gerektiğini 5 başlıkta aktarıyor.

1. Sıvı temas eden cihazlara dikkat edin;Kamera veya cep telefonunun sıvıyla teması durumunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar olduğunu belirten Serap Günal, kullanıcıların bu tarz durumlarda cihazlarını şarj etmeye çalışmamalarını ve kapalı durumda bırakmaları gerektiğini vurguluyor. Mümkünse cihazın pilinin çıkarılıp kurumaya bırakılmasını öneren Günal, ıslanan cihazların aslafön makinesiyle kurutulmaması gerektiğini ve klasikleşen pirinç taktiğinin de işe yaramadığını hatırlatıyor.

2. Kumsallarda cihazlarınızı koruma altına alın;Elektronik cihazlara zarar veren bir diğer unsur ise kum. Islak kum kolayca bir akıllı telefona sızabilir ve USB bağlantı noktasını engelleyebilir. Akıllı telefonunuzun sizinle plaja gelmesi gerekiyorsa, uygun bir şekilde koruma altına aldığınızdan emin olun.

3. Güneş kremlerine de dikkat edin;Güneş yanığı losyonları, cilt için mükemmel olsa da akıllı telefonlarla temas halinde olduğunda zararlı sonuçlar doğurabilir. Islak kum gibi, kremler de cihazlardaki önemli bağlantı noktalarını engelleyerek ciddi hasarlara neden olabilir. Güneş kremlerinin cihazlarınızdan uzak konumda olmasına dikkat edin.

4. Şekerli içecekleri tüketirken cihazınızdan uzak tutun;Şekerli sıvının kendisi yalnızca elektronik cihazınızın ciddi sıvı hasarına maruz kalmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda içecekteki şeker kristalleşerek cihazınızda kısa devreye neden olabilir.

5. Hırsızlıklara karşı tetikte olun;Turistik bölgelerdeki yoğun insan popülasyonundan dolayı hırsızlara da dikkat edilmesi gerekiyor. Hırsızların, para dışında özellikle elektronik cihazlara göz diktiğine dikkat çeken Serap Günal, kullanıcıların kişisel eşyalarını kendilerine yakın tutması gerektiğini, yaşanabilecek hırsızlık durumlarından sonra cihazlardan veri kurtarmanın mümkün olmadığını vurguluyor.  

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER