MANŞETLER

 • NEFES ALMAK İSTİYORUZ!
  NEFES ALMAK İSTİYORUZ!

  Adana Valiliği, 14-15 Aralık tarihlerinde düzenlenmesi planlanan Kebap ve Şalgam Festivali’ni ‘kamu güvenliği’ gerekçesi ile iptal etti. Ziyapaşa Bulvarı’ndaki esnaflar, CHP milletvekilleri ve Adana Barosu yaptıkları ortak açıklamada Valiliğin bu kararından geri adım atmasını istedi. Ziyapaşa Bulvarı Güzelleştirme Derneği Başkanı Atilla Ayman, esnafın çektiği sıkıntılara dikkat çekerek, Kebap ve Şalgam Festivali ile ‘Nefes almak istediklerini’ söyledi.

  ‘EŞGÜDÜM İÇERİSİNDE OLMAK İSTİYORUZ’

  Ziyapaşa Bulvarı’nda bir restoranda düzenlenen basın toplantısında konuşan Ziyapaşa Bulvarı Güzelleştirme Derneği Başkanı Atilla Ayman, konuyla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ı ziyaret ettiklerini belirterek, Başkanların her türlü projede kendilerinin yanında olacaklarını dile getirdiğini ifade etti. Festival konusundaki tartışmalara ‘bir iki güne’ indirgenmemesi; esnafın yaşadığı genel sıkıntılar olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Ayman, “Gösterilen hassasiyeti kabul ediyoruz. Biz Emniyet Müdürlüğümüz ile eşgüdüm içerisinde olmak istiyoruz. Kimsenin burnunun kanamasını istemiyoruz. Üzerimize düşeni fazlası ile yapacağımızı bilinmesini istiyoruz. Esnaf arkadaşlarımız düzene çok riayet edecek. Hiç kimse rahatsız edilmeyecek. Festival günü esnaflarımız kendi işyerlerinde misafirlerini ağırlayacak. Esnaf olarak valiliğin ve devletin yanımızda olduğunu biliyorum. Daha da yakın olmalarını istiyoruz.”  dedi. 

  ‘FESTİVAL ENGELLENMEMELİ’

  CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ise Türkiye’nin kriz dönemine girdiği bu süreçte Adana esnafının da kan ağladığını çok iyi bildiklerini söyledi. Sivil inisiyatif ile gelişen Adana Kebap ve Şalgam Festivali’nin engellenmesini anlamlı bulmadığını vurgulayan Şevkin, “Olayı Kebap ve Şalgam Festivali’ne indirgememek gerekir. Adana festivaller kenti olma yolunda bir kent. Bu festivallerden alnının akıyla çıkan ve tüm konuklarını sevgiyle kucaklayan şehir olma yolunda ilerleyen Adana’nın sadece ‘güvenlik’ bahane edilerek, bu festivalin engellenmeye çalışılması doğrusu anlamlı bir şey değil. Zaten devletin görevi bu güvenliği sağlamaktır. İnsanlar aylar öncesinde yurt içinde ve dışında rezervasyonlar yaptırıp kentimize gelip bu etkinliği yaşamak istiyor. Hem turizm anlamında hem de esnafa hareketlilik getiren bu tür etkinliklerin desteklenmesi gerekirken, yasaklarla bunu önlemeye gitmek doğru değildir.” şeklinde konuştu. 

  ‘YASAKLAMALAR ÇÖZÜM DEĞİL’

  Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, toplantıdaki konuşmasında; dünyada şalgam ve kebap denildiğinde ilk Adana’nın akla geldiğini kaydetti. ‘Şalgam ve kebabın’ Adana ismi ile özdeşleştiğini belirten Küçük, kentte son yıllarda gerçekleştirilen kültür-sanat festivallerinin Adana’nın marka değerini artırdığını hatırlattı. Resmi kurumların da Kebap ve Şalgam Festivali’ne bu çerçevede bakması gerektiğini ifade eden Küçük, “Yüzbinlerce kişinin katıldığı Portakal Çiçeği Festivali’nin güvenliği sağlanırken, Adana ile özdeşleşen bu tür faaliyetlerin de güvenliğinin sağlanabilmesi lazım. Tarihleri önceden belli olan bir festivalden bahsediyoruz. Gerek Ziyapaşa’da gerekse Büyüksaat bölgesinde gerekli güvenlik kontrol merkezleri oluşturularak, (diğer festivallerde olduğu gibi) güvenliğin sağlanabilmesi mümkün. Hal böyle iken ‘kamu güvenliği’ nedeniyle festivalin yasaklanmasını doğru bulmuyorum. İnsanların yaşam biçimine ‘kim ne yer, ne içer, içmez, dışarıya çıkar, çıkmaz’ kişisel tercihlerine göre belirleyebilme özgürlüğünün burada yaşama geçmesi önemli. Bu hepimizin hassasiyetidir. Umarım ki engeller kaldırılır. Yasaklamalar çözüm değildir.” diye konuştu. 

  CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, kendisinin de aynı zamanda bir esnaf olduğunu; dolayası ile bu kesimin yaşadığı krizi bildiklerini anlattı. Kebap ve Şalgam Festivali’nin ‘iptal’ edilmesinin esnafı ekonomik anlamda olumsuz etkileyeceğine işaret eden Barut, “Bu tür etkinlikler esnafın toparlanmasını sağlar. Esnafın durumunu yakından takip ediyoruz. Üzerimize düşen ne varsa birlikte yapacağız.” dedi. Ziyapaşa Bulvarı esnafının son birkaç gündür yerel gazetelere manşet olduğunu anımsatan Barut, “Esnafın işsizliğinden ve yüksek kiralardan söz ediliyor. 

  ‘35 kiralık dükkan var’

  Barut’un konuşmasından sonra tekrar söz alan Ziyapaşa Bulvarı Güzelleştirme Derneği Başkanı Atilla Ayman, Adana milletvekillerinin konuyla ilgili Vali Mahmut Demirtaş ile görüşmelerini talep ederek, şöyle devam etti: “Valimiz esnaflarına güvensin. Biz devletimizin yanındayız. 45 gün önce burada bomba patlatıldığını unutmuş değiliz. Bu hassasiyetin farkındayız. Ziyapaşa’daki 70 esnaf sürekli diyalog halindeyiz. Hepimiz ciddi bir şekilde önlem alıyoruz. Biz Valiliğimiz ve Emniyet Müdürlüğümüz ile eşgüdüm halinde olmak istiyoruz. Bizlere; esnafına güvensinler…Bir özeleştiri de yapmak gerekiyor: Portakal Çiçeği Karnavalı’nın bir tüzel kişiliği oluştu; bir koordinatörü var. Ama Kebap ve Şalgam Festivali kendiliğinden gelişen bir etkinlik. Gelecek yıl benzeri problemleri yaşamak istemiyoruz. Belediyelerimize ve Valiliğimize müracaat etmek istiyoruz. Kebap ve Şalgam Festivali’nin adı ne olsun? Bir koordinatörlük kuralım mı? Bunları görüşüp bir düzene koymamız gerekiyor. Sözü edilen festival yılda sadece bir gün sürüyor. Yılın 364 günü burada faaliyet gösteriyoruz. Ziyapaşa Bulvarı’nda kiralar mantık dışı. İnsanlar kira ödemekten evine ekmek götüremiyor. Biz dernek olarak buna müdahil olacağız. 35 adet kiralık dükkan var. Bence esas problem bu. Yeni açılan bir AVM var. Buradan oraya giden esnaflar var. Dükkân fiyatları çok yüksek. Bu bir sosyal problem. Yoksa bir tek festival gecesine takılmak istemiyoruz. Bir gecenin elbet getirisi var. 20-30 bin dışarıdan insan gelmiş. Esnafımız için bir kazanç kapısıdır, arkadaşlarımız haftalardır bunun için hazırlıklar yapıyor.”
   
  ‘Valimiz bizlere güvensin’

  Konuşmasına “Valimiz bizlere güvensin” vurgusunu tekrarlayarak sürdüren Atilla Ayman, “Son günlerde sıklaşan denetimler keyfi olmasın. Denetim için dükkânlarımıza biri girip biri çıkıyor. Bırakın bizi, biz esnafız. Bu anlamda ‘Valimiz bizlere güvensin’ istiyoruz. Bu iki günü hiçbir problem yaşamadan atlatacağız. Eşgüdümün bir parçası olmak istiyoruz. Endişeleri haklı buluyoruz; ama mekan içine müdahale edilmesin.”dedi. Basın açıklamasına destek veren CHP eski Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Kebap ve Şalgam Festivali’nin her yıl tartışma konusu yapılmasını doğru bulmadığına dikkat çekerek, “Bu festival kişilerin inisiyatifine bırakılmayacak kadar önemlidir. Yasak yaşam hakkına müdahale anlamına geliyor.” değerlendirmesini yaptı.