MANŞETLER

  • 'Başarısız ekonomi yönetimini perdelenemez’

    CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Meclis kürsüsünden gerçekleştirdiği konuşmayla işsizlik ve ekonomik sorunları gündemine taşıdı. Sümer, “Bugün vatandaş evine sıvı yağ alamıyor,  pazarlardan artık sebze meyve topluyor, marketlerde bebek mamalarına alarm takılıyorsa sorumlusu 19 yıldır, halkı değil rantı düşünen AKP İktidarıdır. İktidar, “Tüm dünyada salgın var, öncelik hayatta kalmaktır. Sağlıklı günlere geri dönmektir.’ açıklamalarında bulunarak. Başarısız ekonomi yönetimini perdeleyemez.” dedi. 

    Türkiye ekonomisinin bugünkü halinin Covid salgınından önce de çökmüş durumda olduğunu savunan Sümer, “Çünkü İnşaata dayalı kullanılmayan köprü, geçilmeyen yol, uçak kalkmayan havaalanı, gereksiz yapılmış TOKİ inşaatlarıyla, ekonomik döngü ayakta tutulmaya çalışıldı. Ekonominin temel dayanağı olan sanayi, teknoloji ve tarım yatırımlarından ise vazgeçildi. İstihdam yaratacak kalıcı yatırımlar yapılmadı. Bu durum geri dönüşümsüz, balon ekonomik rakamların oluşmasına yol açtı. Açıklanan enflasyon rakamları ile vatandaşın hissettiği gerçek enflasyon arasında uçurum ortaya çıktı. Sarayın istediği enflasyon rakamı ile vatandaşın mutfağındaki yangın birbirini tutmadı.” şeklinde konuştu.

     ‘Vatandaşın cebini lebaleb doldurun’

    CHP’li Orhan Sümer, şöyle devam etti: “Ülkenin ekonomik anlamda bu kadar zor durumda olmasının temel nedeni Dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş, AKP İktidarına özgü bu Başkanlık, yani Tek Adamlık Sistemidir. Ekonomiyi yeniden yapılandırmak için, eğitimde ve üretimde Türkiye’nin yeni bir başlangıca ihtiyacı var. Bu başlangıç bir an önce yapılmadığı takdirde kaybeden tüm ülkemiz olacaktır. İktidarın bu ortamda yapması gereken siyasi parti kongrelerini lebaleb doldurmak değil, vatandaşın cebini lebaleb doldurmaktır. Memleketim Adana işsizlikte yüzde 14 ile Türkiye sıralamasında ilk 10 içerisindeyse, Çukurova toprakları tarıma küsmüşse, çiftçinin tohum alacak parası yokken üzerine bir de traktörüne, tarlasına, evine barkına haciz geliyorsa, esnafı kaderine terk edilmiş, emeklisi unutulmuş, asgari ücretlisi yok sayılıyorsa, orada iktidarın pembe tabloları değil hayatın acı gerçekleri var demektir. Hiç kimse hikaye anlatmasın.”