BAKIŞ AÇISI - FIRAT UZER

7 Ocak 2021 Perşembe

Yaşamı, belki de insanoğlu için en önemli hedeflerden biri olarak kabul edebiliriz. Hepimiz yaşamın kurgusu içinde hareket ediyoruz. Bazen bu hareketlerimiz bizleri mutlu ediyor, bazen de mutsuz.
Öncelikle doğduğumuz an itibariyle, yaşamın mücadelesi içinde büyüyerek devam ediyoruz. Bu büyüme hem fiziksel hem de duygusal oluyor. Her deneyimlediğimiz olay, önümüzde tecrübe kazanmamızı sağlıyor.
Peki, hiç düşündünüz mü hayata bakışımızı… Şimdi tüm okurların kısaca bir düşünmesini istiyorum. Herkesin kendine benim bakış açım nasıl diye sormasını bekliyorum. Yoksa sizde bakış açısını değerlendirmeyen insanlar olarak mı yaşadınız bugüne kadar…
Evet, aslında hayatı hayat yapan ve yaşam modellerimizi belirleyen en sihirli kelimenin bakış açısı olduğunu bilmenizi istiyorum. Bakış açısı inanın düşündüğümüzde hayatlarımızın her noktasında var olacak ve bizlerin yaşamlarına müdahale edecek bir düşünce algoritmasıdır.
Hayatımızı güzelleştirmenin ve beynimizin daha mutlu olmasını sağlayacak olan anahtar madem bakış açısı, bizlere düşen görevse o bakış açısını doğru yönetebilmek olmalıdır.
Ve inanın doğru yönettiğimiz her şey bizi daha ileriye ve mutlu yaşamlara götürecektir.
Şimdi çok sevdiğim ve bakış açısını gerçekten çok anlamlı kılan kısa bir hikâyeyi sizinle paylaşmak istiyorum.
Ayakkabı üretimi ve pazarlaması yapan bir şirket, yeni pazarlara açılmak düşüncesi ile faaliyetlere başlamıştır. Öncelikle dünyadaki yeni pazarlara ulaşmayı hedeflemektedir. Bunun için şirket bir planlama yapar ve iki personelini görevlendirir.
İki personelde ortak kararla Afrika pazarını hedef olarak seçerler. Elemanlar Afrika’nın çeşitli şehirlerinde gezerler ve araştırma yaparlar.
Sonunda;
Birinci eleman, patrona yaptığı araştırmaların neticesini bir rapor olarak sunmuş ve demiş ki: Afrika’da bizim için bir fırsat yok. Çünkü orada hiç kimse ayakkabı giymiyor.
İkinci elemandan da rapor sunmasını istemişler, Afrika’dan daha geç dönen elaman patronuna yaptığı incelemeler ile ilgili bir rapor sunmuş ve demiş ki: Afrika’da bizim için olağanüstü fırsatlar var. Çünkü orada kimse ayakkabı giymiyor.
Evet, hikâyeden anlaşılacağı üzere biz insanoğlunun, olaylara bakış açısı gerçekten çok önemli.
Sadece yaşam tarzlarımızı belirlemede değil olayları nasıl değerlendireceğimiz konusunda da bakış açısı önemli bir yer tutmaktadır.
Ama ne olursa olsun daha huzurlu ve kendimizle barışık yaşamak istiyor isek bizlere sadece bakış açısı yeterli olmayacak ve olumlu bakış açılarına ihtiyacımız olacaktır. 
Siz siz olun olumlu bakış açısının içerisinde bulunun.
Unutmayalım ki hayat bakış açılarını olumluya döndürdüğümüzde sihirli hale gelecektir. Haydi, şimdi olumlu bakış açıları için mücadele etmeye…
Sevgi ve kalple…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI