Nerede Yanlış Yapıyoruz? - FIRAT UZER

7 Kasım 2019 Perşembe


81 milyonluk ülkemiz, her tarafı denizlerle çevrili olan; dağları, gölleri, akarsuları… Her bölgesi dört iklimi yaşatan o cennet vatan.  Ve bu cennet vatana baktığımızda halen spor müsabakalarında başarılı olamayan, bireysel sporcular yetiştiremeyen, sürdürülebilir bir başarıyı ileriye taşımayan insanlara sahibiz. Bazen düşünüyorum toplumumuzun ilgisini çekmeyen sporlarda başarısız olma ihtimalimizin olacağını fakat kabullenemediğim arkasından yanıp tutuştuğumuz spor dallarında dahi istediğimiz noktalara gelemediğimizi açıkça görebiliyoruz.
Global bakış açısıyla dünyaya bakmamız gerekiyor. Başarıyı sağlamış insanlara, bizden daha mı zekiler, neyi farklı yapıyorlar. Onların spor genleri varda bizim yok mu? Bu sorulara şehir efsaneleri ile değil; bilimsel olarak cevap verdiğimizde dünyadaki insan zekâsı seviyelerinin aynı olduğunu görüyoruz. Peki, fark zekâ değilse dünya insanları robotik teknolojiler mi kullanıyorlar vücutlarında. Bu soruların cevaplarını merak ettiğimizde ve incelediğimizde, koskocaman hayır cevaplarıyla karşılaşıyoruz. Yani sonuç bizim dünya insanlarından bir eksiğimiz ve farkımızın olmadığıdır. Peki, o zaman anatomik eksikliklerimiz yoksa neden hala istediğimiz başarılara ulaşamıyoruz. Eksik olan ne nerede hatalarımız mevcut. Çözüm için kök neden analizi yapıyor muyuz? En önemlisi başarıya ulaşmış tecrübeleri inceleyip, modeller üzerine çalışma yapabiliyor muyuz?
Hedeflerimizi ne kadar belirliyoruz. Sistem mi kurmaya çalışıyoruz yoksa halen insanlar üzerinden mi hareket etmeye çalışıyoruz. Ego ve kıskançlıklarımız spor politikasını ne kadar etkiliyor. Kendi toplumumuzu tanıyor muyuz?  Aslında cevap ortada, biz kendi toplumumuzu tanımıyoruz. Toplum psikolojisi üzerinde gerekli çalışmaları bilimle birleştirip hareket etmiyoruz. Sporu spor amacıyla mı yoksa sporcu yetiştirme amacıyla mı yaptığımızı ortaya koymamız gerekiyor. Bazen bakıyoruz her ilimizde onlarca spor salonlarımız, bu salonlarda yüzlerce spor yapan insanlar ama sonuca baktığımızda profesyonel başarıları olmayan spor dalları ve yabancı sporcu cenneti bir Türkiye. İşte burada soruyorum biz “nerede yanlış yapıyoruz?”.
Belki son zamanlarda küçük küçük başarılar duyar gibi oluyoruz ama inanın sürdürülebilir anlamda maalesef bu başarıları devam ettiremiyoruz. Yıllardır yeni jenerasyonlar yakaladık deyip maalesef sonuca ulaşamıyoruz. Bu bizim için artık top yekûn düşüneceğimiz ve çözüme ulaştıracağımız bir kavram haline gelebilmeli, yoksa inanın alıştığımız bu duruma alışık olarak devam edeceğiz. Buradan tüm toplumumuza sesleniyorum; bizler artık spor alanlarında başarılı olup ülkemizi ilerilere taşımalıyız bunun için ne fedakârlıklar gerekiyorsa yapmalıyız. Unutmayalım tecrübelerimizden ders çıkarma dönemi artık geldi ve geçiyor. Âmâ lütfen bir şeyleri tekrardan keşfetmeye çalışıp bunları yapmayalım. “Nerede yanlış yapıyoruz?” sorusunu kendimize doğru sorarak ve sonrası uygulamaya geçirerek artık hak ettiğimiz noktalara bir an önce ulaşmayı hedefleyerek, yarınlarımızın başarılarını arttıralım ve şanlı bayrağımızı bu ülkede yaşayan 82 milyon olarak gönderlerde dalgalandıralım.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI