IŞIK SAÇMAK İÇİN ÖNCE YANMAK GEREKİR - KLİNİK PSK. AYGÜL KILIÇ

10 Eylül 2020 Perşembe

Bu hafta Mevlana’nın bu anlamlı ve güzel sözüyle karşınıza gelmek istedim.  Hepimizin yaşına, bulunduğu ortama, cinsiyetine göre istekleri oluyor. Bazılarımız kendi hayatlarını yaşamaktan memnunken bazıları başkalarının hayatının hayallerini kurarak ömrünü tamamlıyor. 

Bir gün son yemeğimizi yiyeceğiz, son konuşmalarımızı yapacağız, son kez birilerini göreceğiz ve son defa görüleceğiz. Anın tadını çıkarıp, geçmişteki pişmanlıkları hatırlamak yerine tecrübeler deyip dersler çıkarmamız, amaçlarımız için bugünün kıymetini bilerek adımlar atmamız gerekiyor. İstemlerimiz, hayallerimiz, amaçlarımız olduğunda, mücadele etmeden, emek harcamadan hiçbir şey elde edemeyeceğimizin farkında olmamız gerekiyor. 

Hayal kurduğunuz hayatlara ya da şeylere bir bakın, sizce emek vermeden mi olmuştur, her şey şans işi midir? İstedikleri an mı gerçekleşmiştir her şey? İstisnalar kaideyi bozmaz fakat bir gerçek var ki; sizler kendinizden ödün vermediğiniz sürece elde edebilme olasılığınız çok düşük olacaktır. İyi bir üniversite ve bölüm kazanmak isteyen bir öğrenci düşünelim. 
Zamanını harcayarak, ömründen belirli zamanını sınava odaklayıp çalışmadan kazanması mümkün müdür? Araç almak isteyen fakat yeterli parası olmayan bir kişiyi düşünelim, çalışmadan kazanamadan arabayı alması mümkün müdür? Dostluk kazanmak isteyen birini düşünelim, zaman geçirmeden, emek vermeden, birbirlerine güvenmeden bu dostluğu kazanmak mümkün müdür? Bir sürü örnekler verilir yaşamla ilgili...  Ne kadar soru üretirsek üretelim cevabımız çoğunlukla mümkün değil olacaktır.

 Kendinize inanın ve kendinize yönelin. Düşüncelerinizi, duygularınıza her zaman kulak verin. Duygularınızı bastırmaktan kaçının, sizlere ne iyi gelecek buna odaklanmaya çalışın, istekleriniz gerçekten sizler için olması gereken şeyler midir? Önce analiz yapıp sonra harekete geçmeye çalışın. Sizlere olumsuzluk veren,  enerjinizi tüketen insanlardan uzak durmaya çalışın. Değişime önce kendiniz ile başlayın. Bunu yaparken kolay olacak değişimlerden başlayın. Eksik olduğunuz yönleri kabullenin ve bunları tamamlayabilmek için bir şeyler yapın. Sorunlarınızın üzerini kapatmak yerine çözüm arayışında bulunun. İyilik yapın, empati kurun... Başkalarına yardım etmek, başka insanların sorunlarını çözebilmek ruhen beslenmenizi sağlayacaktır. Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI