Kasım'da aşk başka(ymış).. . - KLİNİK PSK. AYGÜL KILIÇ

8 Kasım 2019 Cuma

Bu sözü şüphesiz ki hepimiz duymuşuzdur. Kasımda aşk başka derler. Kim demiş neden demiş bilinmiyor. Sonbaharın ruhumuza yansıttığı duyguların en üst noktasına varışını temsil eder Kasım ayı. Belki de bu yüzden demiştir diyen. Oysaki aşk başlı başına bambaşka değil midir? İnsanı bambaşka yapan, başkalaştıran,  duygu fırtınalarının içine sokan, heyecandan bünyenin tüm dengesini bozan. Önemi var mıdır Kasımın Aralığın Ocağın?  Herhangi bir ayın?
Her gece onu düşünmekten saatim ilerlemez oldu.
Kim sorarsa saat kaç diye, cevabım hep aynı;
O’na doğru... Demişti şairin biri.. doğru mu söylüyordu? İnsan sevince bir onu mu düşünüyor? Onsuz zaman mı duruyordu? Elbette ki doğru söylüyordu.. İnsanı dünyanın bir ucundan diğer ucuna sürükleyebilecek güçte, olmaz dediğini oldurulacak, yapmam dediğini yaptıracak, tüm tabularını yıktıracak, onsuz nefes alamıyor gibi hissettirecek tek şeydir aşk. Peki nedir bu aşk? Kesin bir tanımı var mıdır?
-Tabiki de hayır.
Her insanın kendine özgü bir aşk tanımı vardır. Ve her insanın aşkı yaşayışı, hissettikleri , hissettiklerini davranışa döktüğü başkadır. Neden aşık oluruz ? Ne zaman aşık oluruz? Nedir bu aşkı başlatan şey ?
İki farklı insan, iki farklı yaşam öyküsü, bazen birbirini hiç tanımayan, bazen yanında uzun zamandır durmasına rağmen anlayamayan bazen birbirine hiç uyumayan, nasıl bir anda başlar ? Bilim adamlarının günümüzde açıklanmakta zorlandığı durumlardan bir tanesidir bu.  Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalara göre, çiftlerin aşkın başlangıcında kişinin güzelliği, yakışıklılığı , çekiciliğinden ziyade  ilk karşılaşmalarındaki gözlemler sonucunda  elde ettikleri izlenimin ve duyguların çok önemli olduğunu gösteriyor. Bu ilk karşılaşma sırasında her iki taraf da birbirini çocukluktaki saf, temiz duygulardan elde ettikleri ve artık bilinçaltında depolanmış bulunan kusursuz arkadaşın özellikleri ile karşılaştırır. Bu kusursuz saf arkadaş özelliklerine bir uyum sağlandığında da aşkın ilk kıvılcımları oluşur. Beynimizde ya da başka bir deyişle bilinçaltımızda bulunan ideal eşle ilgili verileri kesin olarak bilmemiz olanaksız. Fakat yine de her iki cins için de belli bazı kriterlerin ilk anda karşı cinsteki bir bireyin beğenilmesinde önemli olduğu kesin. Ne zaman, nerede ve nasıl olacağını anlamadan kontrolsüzce bilinçaltımızın oyunuyla başlar. Günümüzde yaşanan aşklar, çıkar ilişkileri, karşılıklı menfaat bu guruba girmemektedir elbette ki. Aşkın psikolojisinde çocukluk ve saflık vardır. Hesap bilmez.. menfaat bilmez.. mantık bilmez.. ve şunu da belirtmek isterim ki günün birinde hepimiz sonsuza dek susacağız onun için sevdiklerimize .. seni seviyorum sana aşığım .. demekten çekinmeyin!

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI