PSİKOLOJİ HAKKINDA MERAK EDİLEN 5 SORU? - KLİNİK PSK. AYGÜL KILIÇ

4 Ekim 2019 Cuma

Bu haftaki köşe yazımda psikoloji hakkında merak edilen konulara yer vermek istedim. Gelin merak edilen 5 soru ve cevabına bakalım...

İnsanların psikoloji hakkında düşünceleri nelerdir?

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi, insanların kişisel gelişime önem verdiği bir durum içerisindeyiz geçmişe bakıldığında insanla sadece fizyolojik hastalıkları değil psikolojik sorunları da merak eder ve araştırır oldu. Özellikle sosyal medya üzerinden aldığımız soruları ve yanıtlarını sizlerle paylaşayım. 

Psikoloğa karşı ‘Ben Deli miyim de gideyim’ cümlesini çok duymuşsunuzdur şuan durum nedir?

Hala bizlere karşı bir tabu var. Sorunları mı neden anlatım, anlatamam, utanırım, ben deli miyim, hadi biri görür ya da duyarsa gibi fakat şöyle düşünmeliyiz insan fizyoloji ve psikolojiden oluşuyor ikisini birbirinden ayırmak mümkün değil. Fizyolojik bir rahatsızlık nasıl psikolojiyi etkiliyorsa, psikolojik bir sorunda beden sağlığımızın bozulmasına sebep olabiliyor. İnsanlarda bu durumun bilincine artık varmaya başladı o yüzden psikologa karşı artık bu denli ön yargıyla yaklaşmıyor sorunları olduğunda artık bir uzmana başvurabiliyorlar. 

Peki, İnsanların Psikoloji hakkında en merak ettiği soruları bizlere açıklar mısınız?

İnsanlar birçok şeyi merak ediyor aslında. Kendileri, eşleri, çocukları, arkadaşları, iş yaşamı hakkında birçok şey fakat biz hastalıklar olarak bakacak olursak. Türkiye de en çok merak edilen soruları 10 madde şeklinde açıklayabiliriz. 

1. Psikolojik sağlığım nasıl? Psikolojik bozuk olabilir mi?

İlk olarak bunu hemen anlamamızı istiyorlar. Bir ortam da bak bakalım benim psikolojim nasıl diyorlar ve yorumlamamızı bekliyorlar bu mümkün değil. Bir kişinin Ruhsal muayenesi, yaşam öyküsü ve belirli tetkik ve testleri yapmadığımız sürece anlık o kişinin psikolojik bir rahatsızlığı var mı anlayamayız. Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre; psikolojik sağlığı iyi olan kişi; (1) kapasitesini en üst düzeyde kullanır, (2) hayatla baş edebilir ve (3) aile hayatında, iş/okul hayatında, sosyal ilişkilerde aktif rol alır ve katkıda bulunabilir.  Bu bize şunu gösteriyor ki kişinin yaşam kalitesini ve işlevini bozacak bir durum yok ise bu kişi psikolojik yönden sağlıklı sayılabilir. 

2. Psikologa ya da psikiyatriye ne zaman gitmeliyim?

Kişi öncelikle kendisinin doktorudur. Kendi ile ilgili bir sıkıntı olduğunda bedeni ruhuna kulak vermeli çözümler aramalıdır. 2 haftadan fazla devam eden bir takım değişiklikler var ise özel, aile, sosyal ,iş yada okul yaşamınızda sorunlar yaşıyorsanız ve devam edip çözüm üretemiyorsanız , çaresiz huzursuz hissediyorsanız mutlaka psikologa gitmenizde fayda olacaktır. Bunun yanı sıra psikopatolojik hastalıklara bipolar bozukluk şizofreni anti sosyal kişilik bozukluğu gibi rahatsızlıklardan kendiniz ya da çevreniz deki insanlar konusunda şüpheniz varsa burada da bir uzmana başvurulmalıdır. Sadece hastalık olarak değil, kişi bir konu ile ilgili uzman görüşü almak, kişisel gelişim sağlamak istiyorsa da psikologa gidebilir. 
3. Türkiye de görülen en yaygın psikolojik hastalıklar nelerdir? 

Psikolojik hastalıklar cinsiyete, yaşa, kültüre, genlere, yaşanılan topluma vs birçok faktöre göre değişim göstermektedir. Bizim ülkemize bakıldığında – panik atak, Anksiyete ( kaygı ) bozukluğu, Depresyon, Bipolar bozukluk, Tükenmişlik sendromu, Kişilik bozuklukları, Obsesif kompülsif bozukluk ve Madde bağımlılığı en çok rastladığımız psikolojik hastalıklardır. 

4. Psikolojik hastalıklar tedavi edilebilir mi ?

Bu hastalığa göre değişim göstermektedir. Bazı psikolojik hastalıklar psikoterapi, ilaç tedavisi ile iyileşme gösterirken bazı hastalarda hastalığın daha çok ileriye gitmemesi için kontrol altına alınabilir. Fakat hastalığın tanısı ve derecesi kişinin sadece tedaviyi psikologuna, psikiyatrisine bırakmadan kendisi de istekli bir şekilde terapi sürecine uyarsa iyileşme hızı o kadar yüksek olur. 

5. Kaç seansta iyileşirim?

Karşımıza çıkan en sık sorulardan bir tanesi de budur. Hasta hem maddi hesabı yaparak hem de kesin bir şey duymak için bu soruyu sorabilir fakat böyle bir şeyin garantisini veren bir uzmana yada kurum kesinlikle etik kurallar içinde çalışmıyor ve terapi yada tedaviden öte başka amaçlardır. Öncelikle kişinin yaşam öyküsü, ruhsal muayenesi alınacak dada sonraki süreçte kişiden kişiye farklılık gösterdiği için zamanla tedavi süreci belirlenecektir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI