STRES SALGINI İLE BAŞETME  - KLİNİK PSK. AYGÜL KILIÇ

2 Şubat 2021 Salı

Yaş fark etmeksizin hepimizin yaşamında olan stres faktörü dönemsel olarak kendisini adım adım arttırıyor yada azaltabiliyor. Buna kimi zaman içsel algılarımız kimi zaman ise çevresel faktörler sebep olabiliyor. Şuanki durumu ele alacak olursak en çok yaşadığımız stres faktörünü pandeminin yaratıyor. Hızlı bir şekilde artış gösteren salgın psikolojik sıkıntıları da aynı şekilde arttırıyor. Hastalık kapma korkuları, kısıtlanmalar, belirsizlikler, iş, eğitim , aile ile ilgili sorun ve kaygılar stres kelimesini kullanmadığımız tek bir gün bile olmadığını bizlere gösteriyor. Kendinizi olduğunuzdan daha yorgun, daha kaygılı, tükenmiş, isteksiz, asabi, huzursuz, odaklanmakta güçlük , daralmış , uykusuz yada aşırı uyku halinde , iştahınız artmış yada azalmış , kaslarınız gergin ve vücut ağrılarınızın arttığını hissediyor musunuz ?

Bunların sebebi şuan stres kaynaklarının fazla olduğundan ve nasıl yöneteceğinizi bilmediğinizden kaynaklanıyor olabilir. Stres dış uyaranlara karşı verdiğimiz içsel bir tepkidir. Bu semptomları azaltmak tamamen bizlerin elinde. Durumu değiştiremiyorsak duruma karşı bakışaçımızı değiştirmemiz gerekiyor. Örneğin şuan pandemiden dolayı çalışamıyor yada işletmeniz ile ilgili parasal sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumun etkisi olarak sürekli düşünüp, içinize attığınızda stresin yaratmış olduğu bir takım semptomlarla karşı karşıya kalacak hem beden hemde tuh sağlığınızı bozmuş olacaksınız. Stres bağışıklık sisteminizi direk etkileyep sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Bu sefer hem parasal sıkıntı çekip hem de hastalıkla uğraşmak zorunda kalacaksınız. Stres her zaman kötü müdür?

Tabiki hayır yeterli derece de ki stres sizin harekete geçmenizi sağlayacaktır. Şu dönemde sıkıntınızla alakalı harekete geçip farklı yönlere yönelmeniz gerekmektedir. Unutmayın ki hiçbir şeyin kalıcı olmadığı gibi bu günlerde geçecektir. Peki, Stresimizi nasıl azaltabiliriz? Her insanın stres kaynağı farklı olduğundan burada sadece genel bir formül sunacağım. Öncelikle yediğimiz içtiğimiz besinlere dikkat etmemiz gerekiyor. Alkol, sigara , kafeinli ve asitli içeceklerden uzak durmaya yada fazla kullanmamaya özen göstereceğiz. Uyumak istediğimiz saate göre 2 saat önce yemek yemeği kesmiş olmalıyız. Beden ölçülerinize göre su tüketimi yapacağız. Düzenli uyku stresi azaltan faktörlerden bir tanesidir. Uykunuz gelmeye başladığını hissettiğimiz an yatağımıza geçip, telefon, televizyon dikkatimizi dağıtacak her ne varsa yanımızdan uzaklaştıracağız.

Uykunuzun kaçtığını anladığınız dakika yatağınızdan uzaklaşın. Tekrar geldiğinde yatağınıza geçin. Öfkenizi arttıracak, sizi kaygılandıracak , enerjinizi olumsuz yönde etkileyecek insanlardan mümkün mertebe uzak durmaya çalışın . Sizi güldüren keyif veren insanlarla iletişim kurmaya çalışın. Geçmişte yapmaktan hoşlandığınız aktiviteler var ise onları yapmaya çalışın. Yeni bir etkinliğe başlamaktansa bu tür zamanlarda geçmiş yaşantınızda mutlu olduğunuz şeyleri yapmak daha çok rahatlatacaktır. Nefes egzersizleri yapın. Bunlara internetten ulaşabilirsiniz. Yürüyüş yapın. Can sıkıcı haberler, diziler, filmler yerine eğlenceli program, dizi, filmleri tercih edin.
Değiştiremeyeceğiniz bir stres kaynağı aklınıza geldiğinde odak noktanızı hemen değiştirmeye bir şeylerle meşgul olmaya çalışın.  Hayatta her şeyin kontrolü bizim elimizde değildir fakat bir olaya karşı nasıl bir yaklaşımda bulunacağız, düşüncelerimiz bizleri olumlu yada olumsuz yönde nasıl etkileyecek? Bunun kontrolünü sağlamak bizim elimizde. Değiştiremeyeceğimiz şeyler üzerinde ilerlemek yerine değiştirebileceğiniz krizlerden imkan çıkarabileceğiniz noktalara odaklanmaya çalışın. Bol bol şükür edin. Yaşamınızdaki olumsuz noktalara değil de şükür edeceğiniz ne var bunları her gün kendinize hatırlatın. Sağlıkla kalmanız dileğiyle...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI