ZAMAN YÖNETİMİ  - KLİNİK PSK. AYGÜL KILIÇ

16 Aralık 2020 Çarşamba

Bir yılı daha geride bırakıyoruz. Genelde “acısıyla, tatlısıyla bir yıl daha bitiyor” denirdi.  Bu yıl diğer geçen zamanlardan farklı olarak, yaşadığımız her anın ne kadar değerli olduğunu bizlere gösterdi. Yaşanılan pandemiden dolayı geçmiş boşa zamanlarımız, yapacaklarımız, planlarımız da askıya alındı. 

Pandeminin bize göstermiş olduğu aslında yaşamın her anının, her saniyemizin ne kadar değerli olduğuydu... Hiçbir şeyin geç olmadığını belirterek zaman yönetimi ile ilgili konumuza geçelim. 36 yaşlarında erkek bir danışanım hiçbir şeyi yetiştiremediğini, yapmak istediği şeyleri yoğun çalışmalarından dolayı ertelediğini bu yüzden mutlu olamadığını belirtmişti. 

Ona şu soruyu yönettim; önceliklerini doğru bir şekilde belirleyip, planlamalar yapıp, dış etkenlerin kontöründe değil kendi kontrolünüzle adım adım planlarınız için çalışmadığınız dönemlerde bu planları harekete geçirmeyi denediniz mi?  Yanıt tabiki de ‘hayır’ oldu. Tatil zamanlarını uyuyarak geçirdiğini belirtti. Uyku birincil ihtiyaçlardan biridir, bunu kabul ediyoruz; fakat tüm gün uyumak, yataktan çıkmamak ne kadar sağlıklı olabilirdi?
Vücuduna yeteli kadar uykusunu alıp geri kalan zaman dilimini yapmak istediği şeyler ile ( tabiki makul olanlar ) geçirmeye başlasa zamanla bu ritüele alışıp yaşamını daha kaliteli ve işyerinde daha verimli bir insan olarak geçireceğini vurgulayarak, adım adım terapi ve ödev yöntemleri ile zamanını doğru yönetebilme konusunda yardımcı olduk. Sizlerde bu durumdan şikâyetçi iseniz; yapmak istediğiniz öncelikli şeyler nedir ve şu an içinde bulunduğunuz durum buna müsait mi? Bunu belirleyin. Fırsatınız oldukça yapmaya çalışın. 

Hoşlanmadığınız sizi yoran ya da yapmak istemediğiniz şeyleri güne başlarken yapmaya çalışın. Ertelediğinizde gözünüzde daha çok büyütecek ve yapmamak için zamanınızı boşa harcayacaksınız. Çalışırken bu iş ya da eğitim olabilir, dikkatinizin dağılmasını önlemek için dış uyaranları uzaklaştırmaya çalışın ( tv, telefon, herhangi bir kişi ) planlamalarınız bazen uymayabilir. Modunuzun düştüğü anda başka şeye odaklanmaya çalışın ve başka bir zaman tekrar deneyin.
İhtiyacınız olan ve düzenli kullanmak zorunda olduğunuz şeyleri görebileceğiniz yerlere koyun. İşinize yaramayacak her ne varsa kaldırın. Planlamanız olsun yarın neler yapacağım ya da yapmam gereken şeyler neler not etmeye çalışın. Bir iş yasa herhangi bir durumla alakalı tamamlayabilmek adına hangi adımlar var bunları mutlaka not edip gözden geçirin. Kitap okurken, dizi, film yada bir etkinlikle alakalı izlerken hangileri ilgilinizi çekiyor öncelikle araştırma yapıp ondan sonra eyleme geçin. Unutmayalım ki her şeyin tekrarı olabilir ama yaşamınız asla. Her saniye, her dakikanızı iyi değerlendirmeye çalışın. Sağlıkla kalmanız dileğiyle...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI