ADANA'NIN GÜNDEMİ SİNEK! - MEHMET ŞAHİN

12 Haziran 2019 Çarşamba


“Sinek küçüktür ama mide bulandırır.” diye bir söz vardır. Öyle mi ?... Adana günlerdir sinek tartışması ile yatıp kalkıyor. Haksız bir tartışma değil; elbet… Havaların ısınması ile sivrisinek ve halk arasında ‘yakağan’ olarak bilinen tatarcık sineği kent genelinde vatandaşların uykularını kaçırmaya, canını yakmaya devam ediyor. Başta sosyal medya olmak üzere farklı mecralardan konunun muhataplarına tepkilerini dile getiren vatandaşlar sinek sorunun bir an önce çözülmesini bekliyor. Meselenin birinci derece muhatabı olan Büyükşehir Belediyesi sinekle mücadele ettiğini açıklıyor. Ancak bu açıklama tartışmanın tansiyonunu indirmeye, sorunun çözümüne çare olmuyor. 

Büyükşehir Belediye Başkan Zeydan Karalar, Mayıs ayındaki Belediye Meclis Toplantı’nda “Sinekle mücadele Şubat ve Martta çok etkin bir şekilde yapılmadı. Çünkü o dönem larva mevsimiydi.” diyerek, önceki Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yü işaret etmişti. Karalar, konuya ilişkin son olarak, Adanalıya hizmet etmek için geldiklerini ancak geçmişte yapılan hataların olumsuz sonuçlarının kendilerine yüklenmesinin haksızlık olacağını söyleyip; biraz sabredilmesini önerdi.

Karalar’ın bu açıklamaları beklenildiği gibi Hüseyin Sözlü’nün tepkisini çekti. Sözlü, sosyal medya hesabında, “Biz larva mücadelesini düzenli olarak yaptığımız için seçimden hemen sonra Adana'da sinekten rahatsız olunmamıştır. Bu zaafiyet yeni idarenin mücadeleyi durdurmasından kaynaklıdır. Küçük Emrah gibi ağlamayın; lâf yerine iş yapın.” cevabını verdi.

Karalar ile Sözlü arasındaki tartışma sürerken, sorun yerel basının yanı sıra Büyükşehir Belediyesi’nin Haziran ayı meclis toplantısının da gündemine taşındı. Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, “…Başkanlarımız kendi aralarında atışıyor, güzel; ama arada kaybolan bir vatandaş var.” tespitinde bulundu.

MHP Meclis Üyesi Abdullah Kaçar da “Adana’da en büyük sıkıntımız, (iki aydır gittiğimiz taziye evlerinde tek sordukları şey) sinekle mücadele…” sözleriyle sivrisinekle ilgili tartışmalara karıştı. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ise meclisteki sunumunun bir yerinde, “…Biz kimseyi suçlamak için söylemiyoruz. ‘Geçmiş dönem şöyle oldu, böyle oldu’ diye.. Sinek milleti yiyor mu? Yiyor... Şu anda konuşmamız gereken bu.” ifadeleriyle problemin altını çizdi. 

Evet, sivrisinek vatandaşın canını sıkmaya devam ettiği sürece bu tartışma da bitmeyecek gibi…Halkın beklentisi Büyükşehir Belediyesi’nin ilçe belediyelerinin de destekleriyle vektörle mücadeleyi etkin bir şekilde sürdürmesidir. Bekleyip göreceğiz...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI