EVDE KAL, KİTAP OKU! - MEHMET ŞAHİN

23 Mart 2020 Pazartesi

Çin'in Vuhan kentinde ilk kez Aralık ayında ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bütün insanları tedirgin etmeyi sürdürüyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ‘küresel bir salgın (pandemi)’ olarak nitelendirilen koronavirüs tüm çabalara rağmen yayılıyor. Salgın yaşamın bütün alanlarını etkiledi. Hayat adeta durma noktasına geldi. Binlerce kişinin ölümüne neden olan virüs dolayısı ile ülkeler birbirine kapılarını kapattı.

Dünyanın her ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de korona salgınına karşı üst düzey tedbirler alınıyor. Tüm kurum ve kuruluşlarda dezenfekte çalışmaları gerçekleştiriliyor. Basın-yayın organları vatandaşları hijyen konusunda devamlı bilgilendiriliyor. Önlemler çerçevesinde tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan düğün salonu, çalgılı müzikli lokanta kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları, çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durduruldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı,  virüsün yayılma tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılmaya ara verdi. Gençlik ve Spor Bakanlığı futbol ile birlikte basketbol ve voleybol liglerinin erteledi. 

Milli Eğitim Bakanlığı, tedbirler kapsamında ara tatili öne çekerek, toplamda 3 hafta okulları kapatıp, uzaktan eğitime başladı. Virüsün etkilerini azaltmak amacıyla “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketi açıklandı. Sağlık Bakanlığı virüsle mücadele konusunda örnek bir çalışma yürütüyor. Sağlık personelinin özverili çabaları toplum tarafından alkışlanıyor. Son olarak 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkması yasaklandı. 

Bu zor süreçte yetkili tüm birimler (zorunlu olmadıkça) vatandaşların zamanlarını evlerinde geçirmeleri uyarısında bulunuyor. Yediden yetmişe toplumun önemli kesiminin  “Evde kal!” çağrısına uyduklarını söylemek mümkün. Sağlık Bakanlığı’nın kamuoyuna duyurduğu 14 maddelik tedbirlere harfiyen uymanın yanında “Evde kalmak” da virüs riskinden korunma adına önemli bir vatandaşlık görevidir. Elbette bütün dünyanın olduğu gibi bizler de ilk kez böyle bir tablo ile karşı karşıyayız.

Ama “Evde” kalarak bu zorlu süreci bireysel gelişimimiz açısından avantaja çevirebiliriz. Nasıl mı?  Evet, bu günler ev ortamında bol bol kitap, gazete ve dergi okumak için bulunmaz bir zaman dilimi… Aile bireylerimize daha fazla zaman ayırabiliriz. Özellikle küçük çocuklarımızla hoşça vakit geçirilebilir. Artık teknolojik imkânlar ve her materyal öğrencinin elinin altında. Öğrenciler derslerini daha fazla çalışabilir, dinlenebilir, yemekler yapabilir, kendilerine bolca vakit ayırabilir. Evde yapılabilecekler listesine daha pek çok şey eklenebilir. Ama ben kendi adıma evde bu kıymeti zamanı daha çok kitap okuyarak geçirilmesinden yanayım. Onun için haydi kitap okuma seferberliği başlatalım, diyorum…

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI