EVDE KAL, SAĞLIKLA KAL! - MEHMET ŞAHİN

30 Mart 2020 Pazartesi

Koronavirüs bütün dünyada etkisini sürdürüyor. Covid-19 ülkelerin tek gündem maddesi haline geldi. Yeni tip virüsün dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 664 bini aşarken, yaklaşık 31 bin kişi hayatını kaybetti. Türkiye’de ise (28 Mart) toplam vaka sayısı 7 bin 402; vefat edenlerin sayısı 108 oldu. Binlerce insan tedavi altında.

Bilim adamları yeni tip koronavirüse çare bulmak için çabalıyor. Türkiye’de de virüse karşı amansız bir mücadele veriliyor. Alınan tedbirlerin odağını ise “hijyen ve sosyal izolasyon” oluşturuluyor. Yetkili tüm birimlerden “Kendi OHAL’ini ilan et! Hayat eve sığır!, Evde Kal Türkiye! Sosyal Mesafeyi Koru! Evde Kal Sağlıcakla Kal !” uyarıları yapılıyor.

 Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran, Covid-19 virüsünün neden olduğu küresel salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirlerin geniş kitlelere duyurulması ve toplumda farkındalığın artırılması amacıyla yazılı basına “Evde Kal, Sağlıkla Kal” ortak manşeti ile çıkılması çağrısında bulundu. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, yaptığı paylaşımlarda “Evimizde kalalım, risk almayalım. Bu zorlu süreci belirlenen kurallara ve yönlendirmelere uyarak, birlikte atlatalım.” şeklindeki hatırlatmaları ile meselenin önemine dikkat çekiyor. Camilerde vatandaşlara “Mecburi olmadıkça evde kalın!” anonsları yapılıyor.  Konu o kadar ciddi ki; ana arterler ile benzin istasyonlarında bulunan kayar ışıklı uyarı cihazlarında ve trafik sinyalizasyon sistemlerinde bile “Evde Kal, Emniyette Kal; Temas Sıfır Gönüller Bir Olsun; Sosyal Mesafeyi Koruyayım” şeklindeki sloganlar ile 24 saat ikazlar gerçekleştiriliyor. 

****
Evet, gerçekten insanlık büyük bir krizle karşı karşıya… Toplum olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Hayat büyük oranda durmuş vaziyette. Çocuk, genç, yaşlı, zengin, fakir; herkes risk altında. Ama çaresizlik, umutsuzluk, karamsarlık ile bu işin üstesinde gelemeyiz. Toplum olarak daha önce birçok kez olduğu gibi yine dayanışma içinde hareket etmek zorundayız. Sık sık vurgulandığı gibi; “Panik yok, tedbir var! Aldığımız tedbirler kadar güçlüyüz. Hiçbir virüs alacağımız önlemlerden daha güçlü değildir.”

*****
Bu zor süreçte uzmanlar özellikle bireylerin “zihin ve ruh dengesini” korumanın önemini vurguluyor. Uzman Klinik Psikolog Fulda Koyun, bu hususta şu tavsiyelerde bulunuyor: “Panik halinde hareket etmeyin. Bunun yerine sakin ve bilinçli bir şekilde hastalığa karşı söylenen önlemleri alın. Güvenilir kaynaklardan edinilecek bilgiler kaygı yönetiminde etkili olacaktır. Yanlış bilgi ise kafa karışıklığı, bilişsel karmaşa ve en sonunda da kaygıya sebep olur. Fiziksel egzersizlere önem verin. Ev içerisinde yapılacak basit egzersizler kaygının bedende yarattığı olumsuz etkilerden kurtulmanızı ve kaygı yaratan durumla baş edebilmenizi kolaylaştıracaktır. Karşılaşılan problemlerde sorumluluk alarak onları çözmek için zaman ayırın. Zihin ve ruh dengenizi koruyun. Kaygıları azaltmak için olumlu şeyler düşünerek zihinsel uygulamalar yapın. Kaygınızın yönetilemez boyutlara ulaştığını düşündüğünüz zamanlarda nefes egzersizleri gerçekleştirin. Kaygı ile başa çıkmada davranış kalıplarının düzenlenmesinin olumlu etkisi vardır. Bunların başında beslenme ve uyku düzeni gelir. Bunlara özen gösterin. Bu süreçte günlük hijyeninize ve öz bakımınıza dikkat edin. Bu, kaygınız üzerinde yatıştırıcı etki sağlayacaktır.”
****
Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Adana’da da koronovirüsle mücadelede başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar temizlik, ilaçlama ve bilgilendirme konusunda yoğun bir çaba gösteriyor. Başkan Zeydan Karalar’ın “Koronavirüse delikanlılık yapmayalım, kurallara uyalım.” sözleri uzun süre unutulmayacak gibi…
***
Bu dönemde Adana’da topluma moral kazandıracak, ‘farkındalık’ oluşturacak güzel bazı etkinlikler de hayata geçirildi. Bunlardan biri benim de çok hoşuma giden “Büyükşehir Zabıta Müzik Grubu”nun kalpleri ısıtan konserleri oldu. Zabıta görevlileri, salgının yayılmasını engellemek için evlerinde kalan vatandaşlara yönelik verdiği sokak konserleri büyük beğeni topladı. Ekibin seslendirdiği parçalar, apartman sakinleri tarafından alkışlarla karşılandı. Zabıtanın konserini dinleyenlerin yüzü güldü, moral kazandı.

***
Yine bu anlamda Seyhan Belediye’nin halkın evde kalmasını teşvik etmek amacıyla gerçekleştirdiği “Eğitmenler sokakta, halk evinde sporda” etkinliği dikkatimi çekti. Etkinlik çerçevesinde, eğitmenler apartmanlardaki vatandaşın göreceği şekilde sokakta hareketleri yapıyor, halk ise evinde sokağa çıkmadan bu hareketleri uyguluyor. Eğitmenler sokaktan komut veriyor, halk bunları balkonlarında uyguluyor. Evet, evde herkesin vakit geçirmek için yapacakları uygulamaların yanında yerel yönetimlerin de bu ve benzeri aktivitelerle toplumun moralini yüksek tutabilecek aktiviteleri hayata geçirmelerinin değerli olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI