SİYASETTEKİ BUZLAR ERİDİ Mİ?  - MEHMET ŞAHİN

16 Ekim 2020 Cuma

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin üzerinden 18 ay 15 gün geçti. Bu sürede Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti ve MHP arasında kimi zaman soğuk rüzgârlar esti. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın “işçi tenkisatı” konusundaki tutumu AK Parti ve MHP yöneticilerinin tepkisini çekti. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bu konuda sert tartışmalar yaşandı.

Başkan Karalar’ın “Borçlanma” talebi ilk başta mecliste çoğunluğu elinde bulunduran Cumhur İttifakı üyeleri tarafından reddedildi. Pandemi döneminde Başkan Karalar’ın gündeme getirdiği “Sahra Hastanesi” projesi de iktidar ile muhalefeti karşı karşıya getirdi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuyu bir televizyonda dile getirmesi sonrası tüm dikkatler Adana’ya yöneldi; Sahra Hastanesi bir anda ülkenin tek gündemi haline geldi. Yerelden genele iktidar ile muhalefet arasında ipler gerildi. Son olarak Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı meclis üyeleri arasında Meclis Toplantısında Büyükşehir Belediyesi’ne ait gayrimenkullerin satışına ilişkin oylamada büyük bir gerginlik yaşandı; arbede sırasında diş kırıldı. Yine Adana televizyon kanallarında haber oldu. 

BAŞKAN KARALAR’IN ZİYARETİ
Tüm bu olumsuz atmosfer arasında Başkan Zeydan Karalar, geçtiğimiz günlerde AK Parti İl Başkanı Mehmet Ay’ı ziyaret ederek, siyasette tırmanan tansiyonun düşmesi ve buzların erimesi konusunda güzel bir girişimde bulundu. Kavganın, gürültünün ve gerginliğin Adana’ya faydası yok. Bu anlamda Karalar’ın AK Parti ziyaretini yerinde bir adım olarak değerlendirmek gerekiyor. Başkan Karalar, ziyaretinin gerekçesini şu şekilde açıklıyor: “İklimin sertleşmesi, gereksiz muhalefet ve inatlaşma Adana’yı da rahatsız ediyor. Belki bu birimize yaramış olabilir (kime yaradığı çok önemli değil); ama Adana’ya kaybettiriyor. Doğru işlerde biz birlikte hareket etmeliyiz. Meclise gelecek gündemlerin tamamı Adana’nın faydasına olan işlerdir. Asla muvazaalı bir tek iş istemem. Baktığımızda aslında anlaşamayacağımız bir konu yok. Bu konuda hemfikir olduk. Büyük memnuniyet duyduk. Adana halkı da bundan mutlu olmuştur. Kavga etmek, kavga edene de yaramıyor.” 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI