TEDBİRLERE UYALIM! - MEHMET ŞAHİN

30 Ekim 2020 Cuma

Koronavirüs salgını tırmanışını sürdürüyor. Pandemiye bağlı ölümler artıyor. Tüm uyarılara rağmen tedbirler konusunda halen zafiyet gösteriliyor. Bu konuda daha önce bazı gözlemlerimi aktarmıştım. Özellikle toplu taşıma araçlarında kimi yolcuların maskesiz oluşunu eleştirmiştim. Yasaklara rağmen sürücülerin maskesiz yolcuları araçlarına aldıklarını ifade etmiştim. Aynı uyarılarımı bir kez daha yineliyorum. Çünkü; görebildiğim kadarıyla çok değişen bir şey yok.  Toplu ulaşım araçlarında halen ayakta yolcu taşımı yapılıyor. Yolcuların çok önemli bir kısmı “maske” takmalarına rağmen kimileri ısrarla bu kurallara uymuyor. 
İlgili güvenlik birimlerimiz “maske, mesafe ve hijyen” konusunda titiz bir çalışma yürüyor. Adana’da başta Vali Süleyman Elban olmak üzere tüm birimler pandemiyle mücadelede “seferberlik” halinde çalışmalarını sürdürüyor. Zaman zaman Vali Elban, çarşı ve pazarda denetimlerde bulunuyor. Belediye Başkanları tüm etkinliklerinde “tedbirler” hususunda ikazlar yapıyor. Sağlık ekiplerimiz “fedakârca” bir mücadele örneği sergiliyor. Dolayısı ile tüm bu çabaların bir karşılığı; toplumda her bireyin kendisine ve çevremizdeki insanlara saygının bir gereği olarak tedbirlere uyma zorunluluğu vardır. Bu aynı zamanda çok önemli bir vatandaşlık görevidir.
Bir başka tespitim; toplu alanlardan biri olan kıraathanelerle ilgidir… Toptan herkesi suçlamak istemem.  Ancak izleyebildiğim kadarıyla bazı kahvehanelerde bir masanın etrafında oyun oynayanlardan bir kısım vatandaş maske takmıyor. Çok vahim bir tablo!  Aynı “özensizlik” kimi kuaför salonlarında da yaşanıyor. Her kapıda “Maskesiz girilmez” denildiği halde; maalesef buna yeterince uyulmuyor. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Herkesin başına bir bekçi koyma imkanı yok. En büyük sorumluluk biz vatandaşlara düşüyor. Tüm dünyayı etkileyen salgın ile elbirliği ile mücadele etmekten geçiyor. Unutmamak gerekir ki; tek bir kişinin ihmali ‘yaşama’ dair çok acı sonuçlar doğurabiliyor. Her gün ölüm vakalarının yayınlandığı tablodan ders almıyor muyuz? Halen neden kurallara uyma konusunda istenen titizliği göstermiyoruz? 
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Salgınla mücadele hem bireysel hem de toplu halde tedbirlere uymaktan geçiyor. Yarın bugünden daha az hastamız olsun istiyorsak hareketliliği üçte birine indirmeliyiz.” diyor. Evet, Bakan Koca’nın da sık sık vurguladığı gibi salgını ancak “tedbirlere” sıkı sıkıya riayet ederek yenebiliriz. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI