HALKIN DİLİ - MUSTAFA KEMAL EVREN ÇİĞİL

29 Ekim 2019 Salı

İnsanoğlu boşluğun içinde karganın bahtını yaşamaya başlar. Öyle ki şaraba gerek yoktur, sarhoş olmak için durduk yere bile sallanırlar. Okyanusa dalmak yerine sığ kumsallarda olta atar. Ağına takılan her şeyse leş kokar. Kuşların uçtuğunu unuturlar, gözlerin anlamlı baktığını unuturlar, kalp yolunun Hak yoluna çıktığını unuturlar.
Boşluğa düşünce insanoğlu salkım salkım ağlar. 

Bir gün bilge birine sormuşlar: “Bir kişi bir ay yüzüyle yalnız kalmış, kapıyı kapamış, rakipler uyumuş. Nefis istiyor, şehvet gelip sanki Arap’ın, hurma olmuş, bekçi de ses çıkarmıyor.’’ dediği halde, “Acaba o kişi, günahtan korkarak o ay yüzüyle dokunmadan durur mu?’’
Bilge şöyle yanıt verir:
“Nefsin bu zorlamasından kurtulsa bile, halkın dilinden kurtulamaz.’’
İnsanoğlu bazen kim olduğunu unutuyor. Geldiği yolları, geçtiği güzergahları unutuyor. İşçi kapitalizme çalışıyor. Amir memuruna biat ediyor. Çiftçi güneşine ve yağmuruna eziyet ediyor. Param var diyen son model arabasına binip bir kazalık işi olduğunu görmüyor.
İnsan boşluğa düşünce rollerini unutuyor. Oturduğu makamın altında eziliyor. Nasıl davranacağını karıştırıyor. Melez bir kimliğe bürünüp aslını ve soyunu görmezden geliyor.
İnsan yapmak istediği iş için kendinden vazgeçiyor. Yalaka oluyor. Taviz veriyor. Hırsı ve kravatı uğruna ailesini ve sülalesinin onurunu hiçe sayıyor. 
Kim olduğunu bilmeyen insan sürüsü çoğaldı. Kopya çekenler, eşinin kardeşine göz dikenler, yaşlıya yer vermeyenler, halkın dilini görmezden gelenler, yan masadaki dosyalardan belge getir götür yapıp hakka girenler, hacca gidip 3. kadını kendine layık görenler, imam olup karşı komşusunun karısına ilişki teklif edenler, nüfuzunu kullanıp insanların onuruna çökenler, mafya geçinip sıkışınca köpek gibi dilenenler…
Çoğaldı.
İnsan boşluğa düştükçe kim olduğunu unutur oldu. Halkın dilini görmezden geldikçe kötülüğe müptela hale geldi.
Yolda yürürken sokakların bile gurur vardı. Şimdi sokakların bile adab-ı muaşeret bihaber kaldığı zaman geldi. 
Papağanla kargayı aynı kafese koyarsan ne olur? 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI