‘AŞK’ ÜZERİNE YENİ DÜŞÜNCELER !... - Muzaffer KOLİK

14 Ekim 2019 Pazartesi

Aşk, güzelliktir. Aşk, derin derin deryalara dalmaktır. Aşk deyince ötesini aramamaktır. Aşk, birçok şeyi göze almaktır. Aşk, balmumundan gemilerle ateş denizini geçmeye çalışmaktır. Aşk bir kez çağırırsa insanı, karşı durmak mümkün olmaz. Aşkın büyüklüğünü, vazgeçtiklerinin çokluğuyla ölçmeyi öğrenmektir. Zaten aşk, ölümüne bir seçimdir. Susuzluktan ölmektense, su içerken ölmeyi seçmektir. Aşk, bir suçun başlangıcı, hak ihlallerinin bildirgesi, Onun bize ait olduğunun iddiasıdır. Aşk, görünmeyeni görebilmektir. Ünlü yazar Jose Saramago’nun deyişiyle ‘’kör’ olmaktır. Aşk, çelişkiye düşmektir. Aşk, ulu Türk büyüğü Fuzuli’nin dediği gibi Farsça ‘Işk’ kelimesinden dilimize yerleşmiştir. Farsça ‘ışk’ gözyaşı demekmiş.
Şimdi biraz da ezber bozalım… Aşkı romanlardan, hikâyelerden, masallardan öğrenen ahmak ve aptalların yanılgılarına, felaketlerine bakalım. Bakmazsak daha iyi olur…  Hangi ateş sonsuza dek yanmış ki?...  Dünyaca ünlü ‘’Elsa’nın Gözleri’’ şiiriyle Nobel ödülü alan Fransız şair Louis Aragon ne demiş? ’’Mutlu Aşk, Yoktur’’…    Zaten, Ferhad-Şirin’e, Mecnun-Leyla’ya, Kerem-Aslı’ya kavuşabilmiş mi? İtalyan aşıklar Romeo ve Jülyet’te aynı sonu yaşamamış mı? Aşk, yıpratıcı, bencil, kaprisli ve kıskançlıkla yok edilebilir özelliğe sahiptir.  Kadınların aşkı melodiktir, yani tek seslidir. Erkeklerin aşkı senfoniktir, karmaşık ve çok sesli.
Ünlü Şairimiz Hasan Hüseyin Korkmazgil’in ifadesiyle, ’Aşk, filizkıran fırtınasıdır’’.
Kanaatimce  insan Tanrı aşkıyla, hayata tutunur. Vatan aşkıyla, olgunlaşır. Bir güzele aşık olunca da ‘adam’ olur.( Ya da ’rezil’olur.) 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI