ORHAN  KEMAL’İ  ANLAYABİLMEK… - MUZAFFER KOLİK

14 Ocak 2021 Perşembe

Orhan Kemal; bize genel anlamda insanı, özelde ise Adana' nın insanlarını anlatan büyük usta. Kendine özgü anlatımıyla, kullandığı sade ama çok etkili diliyle okuruyla hemen dostluk kuruverir. Orhan Kemal, pek çok genç  edebiyatçı için çoban yıldızı gibidir. Paltosunun cebinde elleri ve ona çok yakışan fötr şapkası ve de afili bakışlı fotoğrafı ilk gençliğimden beri hafızamdan hiç silinmedi. O  fotoğrafa bakan her okur onun insan ruhunun gizemini çözümleyebildiğini  anlayabilir.

Adana sevdalısıdır. Bu çok bellidir, eserlerinde. Zorlu hayat koşulları karşısında hep delikanlı tavrıyla, dimdik duruşuyla  ödün vermemiştir , insanlığın ve edebiyatın düşmanlarına… Büyük usta tanımlaması Orhan Kemal’i en uzun anlatan, en kısa cümledir kanaatimce. Eserlerindeki kişilerin dillerindeki sözlerin yanı sıra yüreklerindeki sözlerinde bize duyurması ancak "sözün büyüsü" cümlesinde karşılık bulabilir. Eğer romana kulak kabartabilirsek…

Okurlar olarak Orhan Kemal’den belki üçgenin iç açılarının toplamını öğrenmemiz mümkün olmamıştır. Lakin insanların, bilhassa Adana insanlarının iç acılarının toplamını, çok derinlemesine öğrenebildiğimizi düşünüyorum. "Arkadaş Islıkları’’ nı birkaç kez den fazla okumamın nedeni, beni hep 17-18 yaşlarıma götürmesidir. Gözlerim dolup, burnum sızladığı için minnet borçluyum, Orhan Kemal’e…
Aşk neye benzer? Onu da ‘’Cemile’’ de öğrendik. Nefesimiz kesildi adeta.  Zorunlu göç ya da mübadele sonrası yolları Adana’nın sarı sıcağına, sıtmalı-trahomlu yoksul gecekondularına düşen Balkan göçmenlerinin acısını onun sayesinde öğrendim.   Orhan Kemal’in hemşehrisi olmak benim açımdan onurlu bir unvan. Abdülkadir Kemali Bey  çizgisine yakın bir babaya sahip olmamda yine benim açımdan mucizevi bir tesadüf…  Orhan Kemal’i sevmek Adana’yı sevmektir. Onu sevmek Türkiye’yi sevmektir. Onu sevmek dünya insanlarını sevmektir kanaatimce.

Orhan Kemal’i hiç tanımadığını söyleyen bir insana sadece şu öneride bulunabilirim; ‘’Bereketli Topraklar Üzerinde’’ romanını oku, tanışırsınız.  Orhan Kemal, Bereketli Topraklar Üzerinde adlı eserinde, insanın en zorlu koşullarda bile onurunu korumaya çalışan, direnç gösteren, kurtulmaya çalışan yanının hep diri kaldığını göstermiştir. Orhan Kemal, Adana’nın, Adana’lıların umutlarını, mutsuzluklarını, delikanlılığını ve de kanaatkarlığını anlattığı için , onu hep akrabam gibi hissettim, daima…  Dar vakitte özet konuşmak gerekirse, hasılıkelam ; Orhan Kemal’in hayatı, doğumundan ölümüne dek bir mücadelenin "Romanı" dır.


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI