YAZ BİTTİ! - Muzaffer KOLİK

16 Kasım 2020 Pazartesi

Yaz sonu. Yemyeşilken otlar kirli bir sapsarıya dönüştü. Hasat zamanının bile sonuna gelindi. Yağmur mevsiminin muştusunu veriyor, grileşen bulutlar. Dağlardan gelen soğuk esintiler kendini sık sık hatırlatıyor. Kasım ayı, Zemherinin gelmekte olduğunu haber verirken mahcuptur, Çukurovalılara karşı… Öğlen vakti güneşi tepede tutmaya çalışır. Yazın gitmekte olduğunu unutturma gayretiyle. Sonbahar en güzel hikâyesini ancak ‘’Eylül’de anlatır. Sonrası kara komik hikâyelerdir. Eğer sonbaharın gücü yetse bir Temmuz satın alıp, Kasım’a hediye ederdi, kanaatimce. Usulca oturduğu yerden kalkan Kasım, Ekim’e,  kendi kalktığı yere oturmasını işaret ederek, ayakuçlarına basarak yiter gider.

Ve işte yaklaşıyor ‘’ Fırtına’’. İnsanlarla kavgalı ve istilacı  - Kış- öncü bulutlarını gönderip etrafı bir kolaçan etmekte; Mahzun ve kimsesiz Çukurova’yı ele geçirmek için… Seyhan nehrinin kirletilmiş suları dalgalanıyor, ağaçlar sallanıyor rüzgarla. Aslında ağaçların dallarındaki yaprakları okşar gibi görünen rüzgar, hangi şiddet de esersem bu yaprakları dallarından koparabilirim! İhanetini tasarlamakta… Fırtına bu. Geliyorum demez ki. Üç gün erken gelmek ya da üç gün geç gelmek; Raconu istediği zaman keser. Dünyanın kapıları, sanılanın aksine Gökyüzündedir. Kimse bilmez. Bilmez kimse. Bulut geçerken ‘’ sevdiğimin’’ gözlerinden… Gül rengi şarap içilmez mi ? Böyle günlerde… Büyük usta Ömer Hayyam’a selam olsun…

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI