Ç.Ü. TÜRKİYE’NİN EN ÇEVRECİ ÜNİVERSİTELERİNDEN BİRİ

Ç.Ü. TÜRKİYE’NİN EN ÇEVRECİ ÜNİVERSİTELERİNDEN BİRİ

Elektronik Belge, Form ve Süreç Yönetim Sistemi enVision tarafından her yıl farklı sektörlerde gerçekleştirilen ‘En Yeşil Ofis’ araştırmasının bu yılki teması olan yükseköğretim kategorisi sonuçları açıklandı. ‘Kağıtsız Ofis’ konseptine geçen 105 üniversitenin değerlendirmeye alındığı araştırmada Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Türkiye’nin en çevreci 10 üniversitesinden biri ilan edildi.


Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) sayesinde gerçekleştirilen otomasyon ile ‘kağıtsız ofis’ konseptine geçen üniversitelerin çevreye sağladığı katkı enVision tarafından ‘En Yeşil Ofis’ adıyla gerçekleştirilen özel bir araştırma ile açıklandı. 

Söz konusu yapılan araştırmada, Elektronik Belge, Form ve Süreç Yönetim Sistemi’ne geçilmesinin ardından Çukurova Üniversitesi ofislerinde kâğıt tüketiminde yaşanan ciddi azalma neticesinde sağlanan kâğıt tasarrufu ve buna bağlı olarak kurtarılan ağaç sayısı dikkat çekti. 


2 bin 738 ağacın kesilmesi önlendi

Araştırmaya göre değerlendirmeye alınan 105 üniversite arasında derecelendirmeyi en üst seviyede tamamlayan Çukurova Üniversitesi’nde EBYS sayesinde toplamda 2.738 ağacın kesilmesi önlenip 13.636 ton su tasarrufu sağlandı. Ayrıca 773 ton karbondioksit salınımı ile 55 ton katı atık oluşumu da engellendi. Böylelikle A4 kâğıdın kullanılması da önlenmiş oldu. 

‘Gezegenimiz yaşam kaynağımızdır’

 Araştırma sonuçlarıyla ilgili bir açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar EBYS ile çevre dostu üniversiteler arasında yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çukurova Üniversitesi’nin Elektronik Belge Yönetim Sistemleri ile ofislerdeki iş süreçlerinde ciddi bir zaman, maliyet ve işgücü tasarrufu sağlandığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Kibar, kağıtsız ofis konsepti sayesinde ağaçların kesilmesinin ve doğaya zarar verilmesinin de önüne geçildiğini söyledi. 
Çukurova Üniversitesi olarak çevre sorunlarına duyarlı, doğal kaynakların sürdürülebilir ve akılcı kullanımı yönünde yapılan bilimsel çalışmalara verdikleri desteğin artarak devam edeceğini ifade eden Prof. Dr. Kibar, ”Gezegenimiz bizim yaşam kaynağımız. Eğer varlığımızı bu gezegende devam ettirmek istiyorsak onu korumayı öğrenmek zorundayız. Dünyamızı daha iyi koruyabilmek için mevcut yaşam tarzımızı ve alışkanlıklarımızı tekrar gözden geçirmeliyiz.” şeklinde konuştu. 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER