TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNE KEYİFLİ SEMİNER

TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNE KEYİFLİ SEMİNER

TUSMER Adana Temsilcisi Ayşegül Ertaş’ın ev sahipliğinde Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim gören öğrencilere yönelik seminer düzenlendi. Sanat Kahvesi’nde gerçekleştirilen ve Dr. Mustafa Yorgancıoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte “Tıp derslerine nasıl çalışılır ve uzmanlık (TUS) sınavına ne şekilde hazırlanır?” başlıklı sunum yapıldı. Çok sayıda öğrencinin katıldığı organizasyon sürpriz hediye ve steteskop çekilişleriyle renklendi. Keyifli geçen programda geleceğin hekimleri merak ettikleri soruları sordu.  Dr. Yorgancıoğlu, öğrencilere “ Önceliğimiz insan sağlığı. Yalnız değilsiniz; ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızdayız.” dedi.

2017 yılında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde mezun olan ve ‘acil tıp’ üzerine uzmanlığını tamamlayan Dr. Mustafa Yorgancıoğlu, katılımcılara öğrencilik ve hekimlik döneminde yaşadığı deneyimleri paylaştı. Tıp Fakültesi öğrencilerinin öncelikle düzenli bir şekilde derslerine devam etmelerini ve bunları güncel kitaplardan pekiştirmelerini isteyen Yorgancıoğlu,  ayrıca TUSMER’in bu alanla ilgili hazırladığı kaynakları takip etmelerini önerdi. 

DÜZENLİ ÇALIŞILMALI
Son sınıfta uzmanlık sınavına (TUS) girecek öğrencilerin yine TUSMER’in eğitim setlerinden faydalanmasını tavsiye eden Yorgancıoğlu, konuşmasında “Tıp eğitimi zorlu bir süreçtir. Her bir öğrenci hocalarından öğrendiklerini evde düzenli bir şekilde tekrar etmeli. Son seneye gelindiğinde performansınızı daha da artırmanız gerekiyor. Gerekirse günde 7-8 saat masa başında kalkmadan çalışmalısınız. Yalnız değilsiniz; ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızdayız.” dedi. 

TIP EĞİTİMİ İYİ NOKTADA
Çukurova Metropol Gazetesi’nin sorularını da yanıtlayan Dr. Mustafa Yorgancıoğlu, yurt dışıyla kıyas yapıldığında Türkiye’deki tıp eğitimin iyi bir noktada olduğunu söyledi. Tıp Fakültesi’nde öğreticiler ile eğitmenler arasında ciddi bir  “Usta-çırak” ilişkisinin yaşandığını dile getiren Yorgancıoğlu, ”Arkadaşlarımız eğitim sırasında öğretim elemanlarına çok kolay ulaşabiliyor. Merak ettikleri her şeyi sorabiliyorlar. Pratik dersler oldukça yoğun. ‘Usta-çırak’ anlayışı olmadan ilerlemek mümkün değil. Sadece kitaplardan okuyarak iyi bir hekim olamazsınız. Tıpta iyi gelişmiş bir eğitim modelimiz var. Zaten yurt dışından ülkemize gelen tıp fakültesi öğrencilerin sayısının oldukça yüksek olması da bu anlamda beli bir seviyede olduğumuzu gösteriyor. ” diye konuştu. 

HEKİMİN İŞ YÜKÜ AĞIR
Türkiye’de her yıl yaklaşık 20 bin öğrencinin uzmanlık sınavına girdiğini ifade eden Dr. Mustafa Yorgancıoğlu, farklı fakültelerde 140 bin civarında öğrencinin bu eğitimi aldığını kaydetti. Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS)’nda bölüm seçerken iki unsurun tercihlerde belirleyici olduğunu anlatan Yorgancıoğlu, “Bunlardan birincisi; gelecekte rahat edebilecek miyim? İkincisi; iyi bir maaş kazanabilecek miyim? Bu iki kriter düşünüldüğünde özellikle cerrahi, acil, dahiliye veya çocuk branşındaki ağır çalışma koşullarını dikkate alan hekimler daha rahat edebilecekleri uzmanlık alanlarına yöneliyor. Bu anlamada son dönemlerde dermatoloji, radyoloji, plastik cerrahi gibi dallarına yoğun ilgi var. Örneğin; TUS’da her yıl açılan yaklaşık 400 çocuk hekimliği kontenjanı açılırken; bu rakamın ancak yarısı kadar doluyor. Dermatoloji branşında 50 kontenjanda açılsa bu tamamen doluyor. Çünkü insanlar daha rahat edebilecekleri alanları tercih ediyorlar. Bunun nedeni; hem halkın hekime olan tutumu, hem sağlık politikaları, hem de gerçekten iş yükünün ağır olmasıdır. Devlet büyüklerimizin bu konuda gereken düzenlemeleri yapmaları gerekiyor.” şeklinde konuştu. 

HEKİMLİK ZOR MESLEK
Hekimliğin her yerde “zor bir meslek” olduğunu; Türkiye’de daha da sıkıntılı olduğuna işaret eden Dr. Mustafa Yorgancıoğlu, şöyle devam etti: “Çünkü nüfusumuz çok kalabalık. Hastane poliklinikleri önünde onlarca hasta sıra bekliyor. Randevular beşer dakikalık araya indirilmiş olmasına rağmen sıra bulunmayan bir çok branş var. Tüm bu olumsuzluklar göz önüne alındığında hekimlerin aile yaşantılarının neredeyse minimumu indiğini söylemek mümkün.  Bundun dolayı ülkemizde doktorluk yapmak git gide zorlaşıyor. Ama biz her şeye rağmen önceliğimizi ‘insan sağlığı’ olarak belirleyerek, elimizden gelen mücadeleyi vermeye devam ediyoruz.” 

HEKİM DE İNSANDIR
Türkiye’de adayların “en prestijli meslek” olarak görülen hekimliğin yanı sıra “yazılım, mühendislik ve teknoloji içerikli” bölümlere kaydığını açıklayan Dr. Yorgancıoğlu, şunları kaydetti: “Son yıllarda hekimlere yönelik şiddet arttı. Bunları günlük haberlerden izlemek mümkün. Geçtiğimiz günlerde 36 saat nöbet tuttuktan sonra trafik kazasında vefat eden bir hekim arkadaşımız ile ortaya çıkan tablo gençlerimizi biraz daha serbest çalışabilecekleri alanlara kaydırıyor. 15-20 yıl sonra şu anki mevcut doktor sayımızın azalacağını düşünüyorum. Şu anda zaten hekim açığı var. Özellikle uzmanlıkta çok daha büyük tehlikelerle karşılaşacağımız gibi duruyor. Yurt dışına giden hekimler var. Örneğin; bundan 5 yıl önce benim yurt dışında çalışmayı düşünen bir arkadaşım vardı; şu anda 20-25 hekimi tek seferde sayabilirim… Bu tamamen koşullarımızla ilgili bir konu.  Bizdeki  bir dahiliye uzmanı günde 120-130 hastaya bakarken, yurt dışında 40 hastayı tedavi ediyor.  Halkın bakışı ve yurt dışındaki daha olumlu şartlar doktorların yurt dışına gitmesine neden oluyor, Biz hekimlerin temel önceliği insanların sağlığına doğru bir şekilde müdahale edebilmektir. Halkımızdan isteğimiz bizlerin de insan olduğunu ve bir ailelerinin olduğunu unutmasınlar.”

ÜCRETSİZ EĞİTİM DESTEĞİ
TUSMER Adana Temsilcisi Ayşegül Ertaş ise Ankara merkezli TUSMER’in İstanbul, İzmir ve Antalya’da şubelerinin bulunduğunu belirterek, “Özellikle online eğitim veriyoruz. Ülkenin hekim ihtiyacını nasıl karşılayabiliriz?  Öğrenciler TUS’a nasıl hazırlanabilir? Bu konularda tıp fakültesi öğrencilerine ücretsiz eğitim desteği sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi. 


 

Reklam Alanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER